reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Praca

Senior na rozmowie kwalifikacyjnej

(2010-07-21)

Rozmowa o pracę jest stresująca dla osób w każdym wieku. Podsuwamy kilka wskazówek dla seniorów, chcących zwiększyć swoje szanse na znalezienie nowej pracy.

 

 

Senior na rozmowie kwalifikacyjnejPracodawcy pełni są stereotypów na temat osób w wieku 50+, dlatego naszym zadaniem powinno być pokazanie im na rozmowie kwalifikacyjnej jak bardzo się mylą. Najczęściej obawiają się oni, że starsze osoby nie znają się na nowoczesnych technologiach, mogą nie sprostać wymaganiom fizycznym i godzinom pracy, mieć trudności z przystosowaniem się. Boją się też tego, że pracownik 50+ nie dopasuje się do kultury w danej firmie albo, że posiada zbyt wysokie kwalifikacje na dane stanowisko.

 

Pewność siebie to podstawa

 

To czy jesteśmy pewni siebie, łatwo odczytać z naszych odpowiedzi i postawy. Pewność siebie to jedna z ważnych cech, jakie możemy zaoferować potencjalnemu pracodawcy. Poczucie niepewności może za to spowodować zbyt nieśmiały język ciała i równie nieśmiałe odpowiedzi, które nie zrobią nieprofesjonalne wrażenie, nawet jeśli mamy bardzo wysokie kompetencje.

 

Ćwiczenie czyni mistrza

 

Nawet jeśli od naszej ostatniej rozmowy kwalifikacyjnej upłynęły dekady, dobrym pomysłem zawsze jest ćwiczenie naszych umiejętności zachowania na niej. Weź udział w warsztatach lub zaangażuj do prób kogoś z bliskich, aby móc popracować nad formułowaniem odpowiedzi pod presją. Pierwsze pytanie jakie pada na rozmowach kwalifikacyjnych to z reguły coś w stylu „Opowiedz o sobie". Bardzo trudno jest skondensować w kilku zdaniach swoje życiowe doświadczenie. Ćwiczenia pomogą nam w stworzeniu idealnego podsumowania swoich kwalifikacji.

Ustalmy, które z naszych doświadczeń i osiągnięć najlepiej pasują do stanowiska, na jakie aplikujemy i na nich skupmy się podczas rozmowy.

 

Niedyskretne pytania

 

Pytania o wiek czy sytuację rodzinną są zabronione podczas rozmów kwalifikacyjnych, jednak rekrutujący często próbują obejść te ograniczenia, zadając pytania w jakiś sposób z tymi tematami związane. Oczywiście możemy zwrócić uwagę na ich niestosowność, lepiej jednak odpowiedzieć sprytnie przechodząc na inne pole, np. swoje oddanie pracy.

 

Co jeszcze zrobić, by zwiększyć swoje szanse

 

  • Zróbmy dobry "research" na temat firmy, do której chcesz się dostać. Zebranie informacji na jej temat pozwoli nie tylko zyskac wiedzę na temat potencjalnego pracodawcy, ale też pomoże dopasować nasze odpowiedzi do pytań stawianych przez pracodawcę;

  • Ubierzmy się stosownie do okazji. Postawmy na elegancję i absolutnie unikajmy podkreślania naszego wieku staromodnymi ubraniami. Styl vintage zostawmy bawiącym się modą 20-30 - latkom;

  • Bądźmy punktualni;

  • Bądźmy uprzejmi dla wszystkich w firmie, do której się wybieramy, także dla recepcji. Nigdy nie wiadomo co może trafić do "góry";

  • Nie zaszkodzi wysłać do potencjalnego pracodawcy maila z podziękowaniem za rozmowę.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, finanse, pieniądze, pomoc, rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Senior na rozmowie kwalifikacyjnej
2011-02-24 | 08:46:49

My ludzie z doświadczeniem zawodowym i wiekowym podchodzimy nadwyraz poważnie do pracy i tym samym do ubiegania się o pracę, czyli rozmowę kswalifikacyjną. Pamiętam jak poszedłem na rozmowę jako pracownik na parkingu - denerwowałem się... a dla właściciela najważniejsze było to czy jestem emerytem.. reszta to tylko formalność. Kiedyś były inne czasy! Ludzie dbali o swoją pracę i posady.. teraz.. szkoda gadać.. Więcej