reklama
Seniorzy są aktywniejsi seksualnie od seniorek (Komentarzy: 35)
Jakie podwyżki emerytur w 2011 roku? (Komentarzy: 25)
Dla seniorów Hiszpania jest tańsza (Komentarzy: 20)
Odwrócona hipoteka, czyli jak dorobić do emerytury? (Komentarzy: 16)
Sanatoria: Przerzeczyn-Zdrój (Komentarzy: 13)
Czas na zdrowe nawyki żywieniowe
(2015-12-29)Zmiana nieprawidłowych nawyków żywieniowych, to nie tylko sposób na utratę zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim idealna recepta na poprawienie stanu zdrowia.
Prezentujemy nawyki żywieniowe, które pomogą odpowiednio zbilansować dietę, a tym samym zmniejszą ryzyko pojawienia się schorzeń dietozależnych, takich jak osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, cukrzyca, niedokrwistość, a nawet nowotwory przewodu pokarmowego.
Śniadanie to podstawa
Warto kierować się zasadą, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dostarcza nam niezbędną dawkę energii, wprawia w ruch metabolizm oraz chroni przed wrzodami żołądka. Należy pamiętać, że rezygnacja ze śniadania skutkuje większymi ilościami zjadanego pokarmu w ciągu dnia. Na śniadanie zaleca się spożywanie np. jaj, chudej wędliny oraz produktów z pełnego ziarna.
Regularne picie wody
Woda spełnia liczne funkcje w organizmie człowieka. Nie tylko odpowiedzialna jest za transport poszczególnych substancji, ale również bierze udział w wielu procesach. Optymalna ilość płynów u osoby dorosłej kształtuje się na poziomie 1,5 do 2 litrów każdego dnia. Zaleca się, aby płyny przyjmowane były przez cały dzień, niewielkimi łykami. Warto szczególnie pamiętać, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest uzupełnianie na bieżąco każdego ubytku wody.
Ograniczenie picia w trakcie jedzenia.
Zaleca się picie przed i po jedzeniu (najlepiej godzinę). Przyjmowanie płynów wraz z posiłkiem rozcieńcza soki żołądkowe, co z kolei wpływa na spowolnienie procesów trawiennych.
Wolniej znaczy zdrowiej
Jedzenie wolniej (a tym samym dokładniejsze przeżuwanie) oprócz ograniczenia ilości przyjmowania pokarmów ma również wpływ na nasze samopoczucie. Pozwala bowiem delektować się posiłkiem, co pomaga docenić często niezwykłe walory smakowe pożywienia. Warto pamiętać, że spożywanie posiłków w pośpiechu prowadzić może do zaburzeń trawienia i problemów z wypróżnianiem.
Częstotliwość nie bez znaczenia
Częste spożywanie posiłków, niezbyt obfitych zapewnia ciągły dostęp energii, a tym samym prawidłowy metabolizm. Zaleca się spożywanie od 4 do 6 posiłków w odstępach 2 – 4 godzinnych. Zapobiega to nagłym atakom głodu oraz niepotrzebnym magazynowaniu tłuszczu.
Słone ograniczenie
Spożywanie soli w nadmiarze prowadzić może np. do nadciśnienia, co z kolei skończyć się może niewydolnością nerek, a nawet udarem mózgu czy zawałem. Zaleca się, aby dzienne spożycie soli nie przekraczało 6 g (góra jedna łyżeczka). Sól zastąpić można innymi przyprawami lub świeżymi ziołami.
Stop cukrom!
Wyroby cukiernicze nie zawierają żadnych składników odżywczych. Ponadto, są źródłem pustych kalorii, które skutkują rozwojem tkanki tłuszczowej. Nie bez przyczyny cukier nazywany jest „białą śmiercią”. Nadmierne spożycie cukrów (prostych) prowadzić może m.in. do próchnicy zębów, nadwagi, ale również do zaburzeń poziomu glukozy we krwi, co skutkować może rozwojem cukrzycy typu 2. Warto zastąpić go miodem lub stewią, czyli naturalnymi słodzikami roślinnymi.
Na koniec warto pamiętać, że nie tylko dieta ma wpływ na zdrowie, kondycję oraz wygląd. Warto pamiętać także o odpowiedniej ilości ruchu, który pomaga m.in. obniżyć poziom cholesterolu, wzmacnia odporność, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz, co bardzo istotne opóźnia proces starzenia. Oprócz jazdy na rowerze, codziennej gimnastyki, pójścia na basen warto wybrać się na codzienny spacer.
Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
kuchnia, zdrowie
Podobne artykuły/wiadomości: |
Podziel się artykułem
Artykuł został opracowany przez: |
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!