reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Bezpieczny senior – kursy samoobrony

(2015-08-05)

Seniorzy to grupa społeczna szczególnie narażona na działania złodziei, oszustów oraz napastników, dlatego z roku na rok pojawia się coraz więcej akcji oraz działań mających na celu poprawę ich bezpieczeństwa. Szeroka oferta kursów samoobrony doskonale wpisuje się w ten trend.

 

Szansą na bezpieczeństwo samoobrona.jpg

Zazwyczaj kursy organizowane są przez stowarzyszenia oraz różne jednostki samorządowe (np. miejskie ośrodki pomocy społecznej). Odbywają się one również w ramach akcji społecznych, które coraz częściej adresowane są do osób starszych. Najczęściej prowadzone są one we współpracy z akademiami samoobrony, strażą miejską oraz policją. Co istotne, zajęcia są bezpłatne. Zajęcia obejmują m.in. zagadnienia z zakresu oceny i rozpoznania ewentualnych zagrożeń, podstaw zachowania się w takich sytuacjach (np. ustawienie ciała), uników, zasłon, sposobów ochrony i kontrataku oraz wykorzystania poszczególnych części garderoby (np. szalika, torebki, czapki, parasolki, itd.). W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznać się mogą również z właściwym użyciem narzędzi do samoobrony, np. z gazem łzawiącym czy paralizatorem.  Warto bowiem pamiętać, że strumień gazu łzawiącego powinien skierowany być na klatkę piersiową, a nie na oczy jak powszechnie się uważa (gaz łzawiący jest lżejszy od powietrza). Oczywiście podczas zajęć poruszane są również kwestie pierwszej pomocy.

Od uczestników wymagane jest jedynie zaświadczenie lekarskie dopuszczające do szkolenia. Kursy samoobrony organizowane są także dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz członków klubów seniora. Podobnie jak w przypadku pozostałych szkoleń, mają one charakter  bezpłatny.

 

Szkoła samoobrony

Osoby starsze skorzystać mogą również z coraz szerszej oferty prywatnych placówek, takich jak np. szkoły czy akademie samoobrony, w których nie brakuje kursów skierowanych bezpośrednio do nich. Opierają się one na prostych, ale skutecznych metodach radzenia sobie z napastnikiem. Ich charakter dostosowany jest do możliwości psycho – fizycznych seniorów.  Ceny takich kursów zaczynają się już kilkuset złotych (np. 300) za 10 godzin szkolenia. Oczywiście nie brakuje także szkoleń obejmujących większą liczbę godzin (im godzin więcej, tym cena za jedną jednostkę lekcyjną niższa).

 

Bezpieczeństwo wyćwiczone w domu

Naukę samoobrony rozpocząć można także w domu. Namiastkę szkoleń zapewnić mogą np. kursy na płytach DVD oraz bogata literatura. Co więcej, warto także skorzystać z praktycznie nieograniczonych możliwości jakie daje Internet. Znaleźć tam można nie tylko poradniki skutecznej samoobrony, ale również filmiki instruktażowe.

 

W samoobronie od siły ważniejszy jest spryt, jasność umysłu, szybka reakcja oraz wiedza, dlatego warto już dziś zadbać o swoje bezpieczeństwo.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, przestępczość

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Bezpieczny senior – kursy samoobrony

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!