reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

28 września - Dzień serca

(2010-09-16)

Dzień serca 2010

Już 28. września obchodzić będziemy Światowy Dzień Serca. To dobra okazja by zastanowić się, czy dobrze o nie dbamy.

 

Problemy z układem sercowo-naczyniowym to coraz większy problem, nie tylko starszych ludzi. Dolegliwości te przytrafiają się nawet osobom, które nie skończyły jeszcze 30-ki. Ponad 40 procent dorosłych Polaków należy do grupy podwyższonego ryzyka chorób serca. Tymczasem wielu z nas zamiast dbać o serce, często mu szkodzi.

 

Naszemu sercu szkodzą przede wszystkim nasze złe nawyki i przyzwyczajenia. Nie rozpieszczamy go zdrową dietą ani aktywnością fizyczną. Za to serwujemy mu zdecydowanie za dużo złego cholesterolu i nie pomagamy siedzącym trybem życia.

 

Uwaga! Konkurs!

Konkurs - jak dbasz o swoje serce?

 

Cichym zabójcą naszego serca jest przede wszystkim cholesterol. Wiele osób nie potrafi sobie odmówić pełnych cholesterolu posiłków, a przecież dobrze wiemy, że jego nadmiar uszkadza naczynia krwionośne, przyczyniając się do rozwoju miażdżycy. Dodatkowo cholesterol wpływa na funkcjonowanie zastawki mięśnia sercowego, gdzie jego złogi zwężają zastawki aorty.

 

Podwyższony poziom cholesterolu to wina złej diety oraz tego, że mało się ruszamy. Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia to również jedne z czynników prowadzących do nadciśnienia tętniczego, zawalu serca, choroby wieńcowej i innych schorzeń.

 

Szkodzimy naszemu sercu także wciąż trzymając się niezdrowego nawyku palenia tytoniu. Aż 20 procent zgonów z powodu chorób krążenia spowodowanych jest przez palenie papierosów. Warto pamiętać o tym, że już w pierwszym roku po rzuceniu palenia, ryzyko śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca jest mniejsze o 50 procent w porównaniu z osobami, które wciąż palą.

 

Zobacz koniecznie:

Wydarzenia związane ze Światowym Dniem Serca 2010

 

Naszemu sercu nie pomaga też ciągły stres, w którym żyjemy. Niestety często nie da się go uniknąć, jednak stres permanentny, któremu jesteśmy poddani przez długi czas bez chwili wytchnienia i relaksu, może być dla naszego serca zabójczy, przyczyniając się do choroby wieńcowej i zawałów.

 

28. września obchodzić będziemy, ustanowiony prze Światową Organizację Zdrowia, Dzień Serca. Pamiętajmy jednak o nim nie tylko tego dnia. Serce mamy tylko jedno i niestety, nie dbamy o nie tak jak powinniśmy. A wystarczy zacząć od tego, by mu nie szkodzić.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, używki, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu 28 września - Dzień serca

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!