reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Znany Senior: Dalajlama

(2011-01-27)

dalajlamaTenzin Gjaco - tak nazywa się polityczny i duchowy przywódca Tybetańczyków znany światu jako Dalajlama XIV. Co ciekawe, jest to jego imię duchowe (a właściwie tylko jego skrót), gdyż Dalajlama pochodzi z rodziny rolników, a jego świeckie imię i nazwisko brzmi Lhamo Thondup.

Urodził się w 1935 roku i w wieku dwóch lat został rozpoznany jako kolejne wcielenie dalajlamów. Młody wiek nie dziwi, gdy dodamy, że szczególne zasługi chłopca przewidziano już w czasie porodu, a świadczyła o nich pępowina owinięta wokół szyi noworodka. W wieku piętnastu lat oficjalnie objął urząd Dalajlamy.

Ten wpływowy człowiek słynie z łagodności, opanowania i spokoju, a także pogody ducha oraz poczucia humoru. Z pewności wynika to z filozofii buddy stycznej, której jest najświetniejszym przedstawicielem. Stąd też wynika umiłowanie życia i pokoju. Za działalność pokojową opartą na dialogu i tolerancji Dalajlama XIV został w 1989 roku uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Jest to najznamienitsza z kilkudziesięciu nagród i odznaczeń, jakie przyznano mu na całym świecie. Dalajlama pełni także wiele funkcji honorowych i posiada honorowe obywatelstwa kilku miast, m.in. Wrocławia i Warszawy.

Dalajlama XIV często podróżuje i spotyka się z wieloma ludźmi. Od przywódców światowych mocarstw i mniejszych państw zaczynając, na zwykłych licealistach kończąc. Wielokrotnie spotykał się też z Janem Pawłem II. Bez względu na rangę spotkania pojawia się w swoim tradycyjnym stroju, często na bosaka i siada „po turecku”.

Niestety, życie tego szlachetnego i mądrego człowieka nie jest usłane różami. Nieraz wysuwano pod jego adresem oskarżenia, dotyczące np. prowokowania zamieszek w Tybecie, działań komercyjnych (nawet korupcji) czy czarnej magii. Kontrowersje wywołują także niektóre religijne i polityczne przekonania jego Świątobliwości.

Mimo tych oskarżeń, Tenzin Gjaco jest jednym z najbardziej znanych, inteligentnych i szanowanych ludzi na świcie. O jego życiu i filozofii powstało wiele książek, jednak drogę życiową i duchową Dalajlamy najlepiej opisuje on sam. Wśród kilkudziesięciu publikacji jego autorstwa niektóre zostały wydane w naszym kraju.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
podróże, polityka, znane postacie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Znany Senior: Dalajlama

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!