reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Kultura

Dymarki Świętokrzyskie, czyli festyn archeologiczny pod Łysą Górą

(2010-08-20)

Już po raz 44. u podnóża Łysej Góry, w miejscowości Nowa Słupia, odbędą się Dymarki Świętokrzyskie. Na festynie będzie można poznać tajniki wytopu żelaza w ziemnych piecach, zwanych dymarkami, za pomocą metod sprzed dwóch tysiącleci.

 

Na imprezie, która nieprzerwanie odbywa się w Świętokrzyskiem od 44 lat, oprócz dokładnej i pełnej rekonstrukcji procesu wytwarzania żelaza metodami sprzed wieków, na odwiedzających czeka wiele innych atrakcji.

 

Na festynie pokazane będą także starożytne warsztaty, m.in. kowalski, tkacki, brązowniczy i garncarski. W planie są również pokazy plecionkarstwa oraz antycznego piśmiennictwa, a chętni będą mieć okazję zrobić sobie antyczną fryzurę.

 

Przygotowano również inscenizacje: konfliktu podczas biesiady barbarzyńców, targu niewolników oraz narady wojowników. Będzie tez pokaz celtyckiego i germańskiego uzbrojenia oraz strojów, pokazy walk barbarzyńców i Rzymian i pokazy konne.

 

W tym roku pod Łysą Górę zjadą się rekonstruktorzy z Czech, Danii i Białorusi. Ciekawie zapowiada się pokaz walk Gladiatorów, który przygotowała czeska grupa Familia Gladiatoria Taurus. We wszystkich inscenizacjach weźmie udział około 150 osób.

 

Impreza organizowana jest w miejscu, w którym archeolodzy odkryli stanowiska hutnicze z czasów starożytnych. Tegorocznym pokazom towarzyszyć będą występy regionalnych zespołów ludowych i folklorystycznych.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
aktywność seniora, podróże, rozrywka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Dymarki Świętokrzyskie, czyli festyn archeologiczny pod Łysą Górą

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!