reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Moszna i Góra świętej Anny

(2011-01-04)

ciekawe miejsca na weekendChcąc spędzić miły weekend warto wybrać się na wycieczkę w dwa wspaniałe i zdecydowanie różne od siebie miejsca, pozwalające na pełny relaks. Moszna to wieś położona na południu województwa opolskiego (między Prudnikiem a Krapkowicami), jadąc dalej w stronę Strzelec Opolskich, dojechać można na Górę św. Anny - wzniesienie o wysokości 407, 6 m n.p.m.

Moszna w średniowieczu według legend była własnością do Zakonu Templariuszy. W 1723 powstałą środkowa część dzisiejszego zamku. Budowla przesz długie lata przechodziła z rąk do rąk coraz to nowych właścicieli. Przetrwała pożar, była odbudowywana a w latach 1911 – 1913 dobudowano skrzydło zachodnie. Od 1972 roku Zamek funkcjonuje, jako szpital leczenia nerwic.

Zamek (zgodnie z wymysłem Franza-Huberta) ma 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek, z których słynie. Pałacyk ma bajkowy charakter i bywa porównywany do zamku w Dysneyland'e. W jednej z wieżyczek można zobaczyć szkielet kobiety - wiąże się on z legendą nieszczęśliwie zakochanej panny.

Zamek otoczony jest rozległym parkiem, w którym znajduje się staw z malowniczą wysepką, na którą można wejść przez mostek. Wzdłuż alejek rosną wspaniałe okazy starych drzew, rododendronów i azalii. Najlepiej, więc wybrać się w to urokliwe miejsce na przełomie maja i czerwca, gdy wszystko kwitnie.

Przed wyprawą do Mosznej warto również sprawdzić na stronie www.moszna-zamek.pl, dni i godziny podczas, których można zwiedzać. Godziny zwiedzania są wyznaczane ze względu na fakt, iż zamek jest głównie Centrum Terapii Nerwic. Zwiedzać można jedynie z przewodnikiem.

Po zobaczeniu bajkowego zamku i zapierającego dech w piersiach parku można wybrać się na przejażdżkę konną do pobliskiej stadniny.

Wieś Góra św. Anny znajduje się ok. 50 km od Mosznej. Jej nazwa pochodzi od najwyższego wzniesienia grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej, na którego północnych zboczach jest położona. Góra jest wygasłym wulkanie sprzed setek tysięcy lat.

W 1656 roku zamieszkali na górze franciszkanie, którzy upowszechnili kult św. Anny. Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej, do którego przybywają tysiące pielgrzymów rocznie, znajduje się na szczycie wzniesienia. Wewnątrz świątyni jest figurka świętej Anny, z przełomu XV i XVI wieku, pokazuje ona świętą trzymającą na ramionach dwoje dzieci - Jezusa i Maryję. Święta Anna (wg tradycji babcia Jezusa Chrystusa) wysuwa tych dwoje na pierwszy plan, a sama jest trzecia. Stąd też jej przydomek - Samotrzecia.

Od 1898 roku Góra św. Anny jest parkiem krajobrazowym, zajmującym obszar ponad 5000 ha ziem położonych na terenie dwóch powiatów: Strzelce Opolskie i Krapkowice oraz pięciu gmin: Leśnica, Gogolin, Strzelce Opolskie, Zdzieszowice i Ujazd. W 1988 r. wieś stała się centrum utworzonego Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny, a w kwietniu 2004 Góra Św. Anny uznana za pomnik historii, jako "komponowany krajobraz kulturowo przyrodniczy".

Góra świętej Anny to magiczne, wręcz hipnotyzujące miejsce. Jednym z najbardziej niesamowitych punktów w jej okolicy jest Amfiteatr Skalny. Znajduje się on w dolinie nazywanej Krowim Dołem. Miano to pochodzi z lat 20-tych XX wieku, kiedy to wypasano tu bydło domowe. Jeszcze wcześniej był tam kamieniołom, z którego wydobywano wapienie, ale wydobycia zaprzestano krótko po zakończeniu I Wojnie Światowej.

W latach trzydziestych, władze hitlerowskich Niemiec postanowiły wybudować Amfiteatr (mający pomieścić 7 tys. osób, jako pomnik ku czci walczących o niemieckość Śląska. Prace rozpoczęto w 1934 roku a ukończono 22 maja 1938 roku. Po II Wojnie Światowej pomnik wysadzono w powietrze, a na jego miejscu wybudowano Pomnik Czynu Powstańczego.

Goszcząc w miejscowości należy również zobaczyć Muzeum Czynu Powstańczego. Prezentowane są w nim ekspozycje związaną z narodowowyzwoleńczą walką Górnego Śląska - od schyłku XIX wieku po okres plebiscytu i powstań śląskich.

Wyprawa do tych dwóch magicznych, pełnych zieleni miejsc, z pewnością umili weekend!

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Moszna i Góra świętej Anny

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!