reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Jelenia Góra

(2010-10-29)

Jelenia Góra jest pięknie położonym miastem w województwie dolnośląskim. Ze wszystkich stron otaczają je góry: Izerskie od zachodu, Kaczawskie od północy, Rudawy Janowickie od wschodu o Karkonosze od południa.

 

Polska na weekend: Jelenia GóraMiasto jest świetną bazą wypadową w góry, ale samo w sobie też jest bardzo interesujące pod względem historycznym i architektonicznym. Po całej Jeleniej Górze porozrzucane są zabytki reprezentujące wszystkie style. Okolice miasta zaś to tereny bardzo atrakcyjne turystycznie, nazywane często perłą Sudetów.

 

Historia Jeleniej Góry

 

Jelenia Góra w dzisiejszej postaci ma swoje początki w połowie XIII wieku, kiedy rozpoczęto tu akcję osadniczą, którą prowadził Bolesław II Rogatka z pomocą niemieckich kolonistów. Nie jest znana dokładna data nadania praw miejskich, najprawdopodobniej od początku osiedlania tam ludzi osada otrzymała miejski status oraz nazwę Hirschberg.

 

Miasto znakomicie rozwijało się pod panowaniem książąt świdnicko jaworskich. Pod koniec XIV wieku dostało się pod panowanie czeskie. W tamtym czasie miasto uzyskało dużą niezależność, prawo bicia własnej monety i urządzania jarmarków. W XVI w. rozwijało się prężnie dzięki produkcji płócien lnianych. Ten złoty okres dziejów Jeleniej Góry w XVII w. przerwała wojna trzydziestoletnia.

 

Polska na weekend: Jelenia GóraPo wojnie miasto podniosło się z upadku i stało się jednym z najbogatszych na Dolnym Śląsku. Niestety jego znakomity rozwój został przerwany po raz kolejny w połowie XVIII w., kiedy Śląsk wcielono do państwa pruskiego. Świetnie do tej pory prosperujące jeleniogórskie tkactwo straciło rynki zbytu w czasach rewolucji przemysłowej, kiedy nie mogło konkurować z tanią produkcją angielską, gdzie pojawiły się maszyny parowe.

 

W XIX w. Jelenia Góra po raz kolejny weszła na drogę rozwoju. Powstały tu fabryki, a do miasta i okolic napływało coraz więcej turystów, zainteresowanych wędrówkami po Karkonoszach.

 

II wojna światowa miasto oszczędziła. Wojska radzieckie wkroczyły tu dopiero po kapitulacji Niemiec, a miasto przyłączono do Polski. Na miejsce wysiedlonej ludności niemieckiej przyjechali polscy przesiedleńcy.

 

Atrakcje Jeleniej Góry

 

Jelenia Góra to miasto świetnie nadające się na bazę wypadową w góry, z których najpopularniejsza jest Śnieżka. W przerwach między górskimi wędrówkami warto jednak odwiedzić kilka ciekawych miejsc. W samym mieście pięknie prezentuje się zabytkowa starówka. Koniecznie też odwiedźmy uzdrowiskową część Jeleniej Góry – Cieplice.

 

Warto też udać się na wycieczkę do ruin Zamku Chojnik, położonego na szczycie góry Chojnik oraz w podróż szlakiem Doliny Pałaców i Ogrodów.

 

Polska na weekend: Jelenia GóraŚnieżka

 

Tej góry nie trzeba nikomu przedstawiać. Najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów (1602 m n.p.m.) to również jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc okolicy. Na szczycie znajduje się doskonale znane Obserwatorium Meteorologiczne IMGW.

Na Śnieżkę można dostać się korzystając z Miejskiej Kolejki Linowej wjeżdżającej na Kopę (1375 m n.p.m.) lub wyruszyć tam szlakiem z Karpacza.

 

Uzdrowisko Cieplice

 

Będące jedną z dzielnic Jeleniej Góry, Cieplice to uzdrowisko posiadające jako jedno z niewielu w Polsce źródła termalne. Więcej informacji o tym uzdrowisku znajdziecie w dziale sanatoria.

 

Karkonoski Park Narodowy

 

Znajdujący się w okolicach Jeleniej Góry, Karkonoski Park Narodowy każdego roku jest odwiedzany przez 1,5 mln turystów. Funkcjonuje to 12 schronisk. Park jest atrakcyjny zarówno wiosną, latem i jesienią, kiedy kwitnie tu turystyka rowerowa i piesza, jak i zimą, kiedy zjeżdżają tu narciarze.

 

Dolina Pałaców i Ogrodów

 

Pałace i Ogrody Kotliny Jeleniogórskiej to architektoniczny unikat w skali europejskiej. Znajdziemy tu zarówno XIX-wieczne rezydencje i renesansowe dwory, ale też wieże obronne i gotyckie zamki. Warto też zwrócić uwagę na tamtejsze parki krajobrazowe, często połączone ze sobą alejami pamiętającymi dawne czasy.

 

Jeden z pałaców znajdziemy w samym centrum Jeleniej Góry. To XIX-wieczna rezydencja Pałac Paulinum, z którego tarasów widokowych oglądać można masyw Karkonoszy i Śnieżkę.

 

Zamek Chojnik

 

Usytuowane na szczycie góry Chojnik (627 m n.p.m.) ruiny zamku górują nad Kotliną Jeleniogórską. Twierdza pochodzi z XIV wieku i dzięki swojemu położeniu nigdy nie była zdobyta. Spłonęła od uderzenia pioruna w drugiej połowie XVII wieku.

 

Obecnie w tym miejscu istnieje schronisko turystyczne, w którym znajduje się 30 miejsc noclegowych. W Zamku działa też od kilkunastu lat Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik, organizujące każdego roku kuszniczy Turniej rycerski "O zloty Bełt Chojnika".

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Jelenia Góra
2011-02-02 | 19:32:05

Jelenia Góra jest piękna zarówno latem jak i zimą. No ale ja mam do niej trochę daleko. Więcej