reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Dziś Dzień Psa. Oto 9 najsłynniejszych psów w historii

(2010-07-01)

1. lipca obchodzimy Światowy Dzień Psa. Z tej okazji chcemy wam przedstawić kilka najsłynniejszych psów w historii świata. Zachęcamy też do długiego spaceru ze swoim ulubieńcem.

 

Światowy dzień psa został ustanowiony w Polsce trzy lata temu przez redakcję czasopisma Pies przyjaciel i użytkowników forum psy.pl. Co ciekawe, podobne święto obchodzone jest również 9. marca.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i każdy z naszych ulubieńców jest wyjątkowy. Wśród nich znalazły się również takie, które na trwałe zapisały się w historii i kulturze.

 

Pies Aubry'ego


Pies na wpół legendarny, który należeć miał do średniowiecznego, francuskiego rycerza Aubry'ego de Montargis. Kiedy jego pan zginął z ręki zazdrosnego o jego względy u króla dworzanina Macaire'a, pies odnalazł ciało Aubry'ego zakopane w lesie przez mordercę. Kiedy nieopodal przechodził orszak, zwierzę rzuciło się na idącego w nim Macaire'a. Sprawa dotarła do uszu króla, który zarządził „sąd boży". W 1371 roku pies i Macaire stanęli naprzeciwko siebie na wyspie Notre Dame. Pies powalił dworzanina na ziemię, wtedy ten przyznał się do morderstwa. Tego samego dnia oddal głowę katu.

Historia psa Aubry'ego często pojawiała się później w literaturze.

 

Barry

 

To najsłynniejszy pies-ratownik. Ten Bernardyn żył w latach 1800-1814, służąc na Przełęczy Świętego Bernarda. Przypisuje się mu uratowanie 40 osób. Pies pracował jako ratownik do roku 1812, ostatnie dwa lata życia spędził na emeryturze w Bernie. Po jego śmierci, jego ciało zostało spreparowane i wypchane. Trafił jako eksponat do Muzeum Narodowego w Bernie. W 1923 roku ciało Barry'ego zastąpiono gipsowym odlewem. Barry spoczął na cmentarzu dla zwierząt pod Paryżem.

 

Balto

 

Najsłynniejszy pies zaprzęgowy rasy Husky. Żył w latach 1922-1933. W roku 1925 zaprzęg, na którego czele biegł Balto przewiózł szczepionki do wioski na Alasce, której groziła epidemia błonicy. Droga, którą przebył zaprzęgł wynosiła aż 1000 kilometrów, wśród zamieci śnieżnej, a kierujący psami Gunnar Kassen już po paru godzinach doznał ślepoty śnieżnej. Dzięki świetnemu instynktowi Balto, udało się dostarczyć szczepionki na czas. Drogę, którą szacowano na 13 dni, psy przebyły w 6. Jeszcze w tym samym roku w nowojorskim Central Parku stanął pomnik Balto.

 

Rin Tin Tin


Owczarek niemiecki, pierwszy pies-gwiazda filmowa. Urodził się w 1918 roku, pod koniec Pierwszej Wojny Światowej. Rin Tin Tin wraz z matką i rodzeństwem został znaleziony w niemieckiej bazie we Francji przez amerykańskiego kaprala Lee Duncana, należącego do grupy żolnierzy z 136 dywizji powietrznej. Duncan wziął dwa szczeniaki Rin Tin Tina i jego siostrę Nanette, suką i pozostałą trójką miotu zaopiekował się dowódca grupy, kapitan Bryant.

W 1922 roku Rin Tin Tin zadebiutował w filmie "The Man From Hell's River", a już rok później „podpisał" kontrakt z wytwornią Warner Bros. Pies zarabiał 1000 dolarów tygodniowo. Wystapil w sumie w 25 filmach i rozsławił rasę owczarka niemieckiego na cały świat. Do swojej śmierci w 1932 roku mieszkał ze swoim panem, Lee Duncanem. Odszedł nagle, podczas zabawy z nim.

 

Lassie

 

Lassie pojawiła się po raz pierwszy w 1938 roku w książce Ericka Knighta, „Lassie, wróć!". Postać owczarka collie z powieści wzorowana była na psie jej autora, Tootsie. Już w 1943 roku powstał pierwszy film o Lassie z małą Elisabeth Taylor w roli głównej. Sukces filmu, w którym tutułowego psa zagrało aż 7 owczarków sprawił, że przez kolejne 65 lat nakręcono wiele kontynuacji i remake'ów, zarówno kinowych jak i telewizyjnych. Najnowszy, jedenasty kinowy film o Lassie powstał w 2005 roku.

 

Łajka

 

Jako bezpański pies wychowała się na ulicach Moskwy. Przystosowanie do życia w trudnych warunkach oraz jej mała (6 kg) waga, sprawiło najprawdopodobniej, że została wybrana jako pierwsze żywe stworzenie wysłane w kosmos. W listopadzie 1957 roku została wystrzelona na orbitę okołoziemską w statku Sputnik 2. Nie przeżyła tam jednak długo. Zmarła z przegrzania i stresu już w kilka godzin po starcie. Według oficjalnej propagandy miała jednak przeżyć kilka dni. W rzeczywistości Rosjanie w ogóle nie planowali sprowadzenia żywej suczki na Ziemię. Po 10 dniach miała otrzymać porcję zatrutego pożywienia. Historia Łajki to przykład okrucieństwa w imię nauki i przede wszystkim propagandy. Trzy lata później ZSSR wystrzelił na orbitę psy Bięłke i Strięlkę, pierwsze zwierzęta, które przeżyły kosmiczną podróż.

 

Szarik

 

Najsłynniejszy polski psi bohater filmowy grany był przez trzy różne psy tej samej rasy, ale najczęściej w jego roli występował pies milicyjny Trymer. Szarik należał do Janka, bohatera „Czterech pancernych i psa" i pojawił się już w pierwszym odcinku serialu. Słowo „Szarik" oznacza w języku rosyjskim kuleczkę, balonik lub szara komórkę. Jest również określeniem równoznacznym z naszym „Burkiem". W serialu imię psa tłumaczono jako „kuleczka".

 

Cywil

 

Bohater serialu z czasów PRL. Pies Cywil został uratowany przed uśpieniem przez sierżanta Walczaka i wyszkolony na świetnego psa milicyjnego. Serial „Przygody psa Cywila" powstał w 1970 roku i był wielokrotne wznawiany. Rolę Cywila grał wilczur o imieniu Bej.

 

Dżok

 

Wzruszającą historię Dżoka opisywały polskie media w latach 90. Pies po śmierci swojego właściciela błąkał się po ulicach Krakowa. Czekał na swojego pana w pobliżu miejsca, gdzie ten zmarł na atak serca. Dokarmiali go okoliczni mieszkańcy. Po roku czekania pozwolil się w końcu przygarnąć nowej właścicielce, Marii Müller. Kiedy kobieta umarła w 1998 roku, Dżok uciekł i wpadł pod pociąg. Niektórzy twierdzą, że zwierzę rzuciło się na tory celowo. Obecnie w Krakowie, w pobliżu Wawelu, stoi pomnik Dżoka, który stanął tam jako symbol więzi zwierzęcia z człowiekiem.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dziś Dzień Psa. Oto 9 najsłynniejszych psów w historii

A gdzie tu jest Hachiko?!>:( Więcej