reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Kultura

Światowy Dzień Praw Konsumenta

(2011-03-14)

dzień konsumenta15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Praw Konsumenta. W dzisiejszych czasach, gdy uczciwość przedsiębiorstw jest mocno nadszarpnięta w oczach klientów, takie dni jak ten są niezmiernie potrzebne.

Dzień ten ustanowiony został w 1983 roku w USA, w rocznicę wystąpienia prezydenta Kennedy’ego z 1962 roku. Przemówienie związane było z ustawą o ochronie praw konsumenta oraz jego podstawowych założeń: prawa do informacji, prawa do bezpieczeństwa, prawa do wyboru i prawa do reprezentacji.

Prawa te mimo upływu lat są nadal bardzo potrzebne. W naszym kraju święto to obchodzone jest od 2000 roku. Problemami konsumentów zajmują się w Polsce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organizacje pozarządowe.

Obecnie w każdym obszarze rynku trzeba uważać na nieuczciwych przedstawicieli różnych firm. Począwszy na biurach podróży, przez akwizycję, a kończąc na deweloperach, możemy ulec wszelkiego rodzaju nieuczciwym manipulacjom.

Aby uniknąć zbędnych i często kosztownych problemów, należy przede wszystkim: dokładnie czytać podpisywane dokumenty, sprawdzać wiarygodność firm, kupować tylko w sprawdzonych np. sklepach. Ponad to nigdy nie wolno ulegać zbytnim namowom nadzwyczaj uprzejmym sprzedawcom, należy zachować czujność, umiar, a przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Jeżeli już zostaniemy w jakiś sposób oszukani możemy udać się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub radcy ds. praw konsumenta. Coraz częściej osoby pomagające konsumentom mają swoje dyżury w różnych instytucjach państwowych, np. Starostwach Powiatowych czy Urzędach Miasta, pomoc taka jest bezpłatna.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Konsumenta w wielu miastach organizowane są nieodpłatne porady prawne. Warto, więc sprawdzić na stronach internetowych swoich oraz okolicznych miejscowości, czy takie spotkania są organizowane.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
wydarzenia, zakupy, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Światowy Dzień Praw Konsumenta

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!