reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Rozwój osobisty: kurs ceramiki

(2015-08-19)

Jak nauczyć się podstawowych technik lepienia? Jak przygotować właściwą masę lejną oraz jak w końcu połączyć swoją pasję z poznawaniem nowych ludzi? Kursy stacjonarne, szeroka gama warsztatów, nauka połączona z wypoczynkiem oraz wiele innych zachęcają do poznawania ceramicznych tajników.

 

Gliniane kursy ceramika.jpg

Kursy adresowane są do wszystkich, którzy chcą poznać możliwości technik ceramicznych. Zwykle organizowane są one przez szkoły artystyczne, szkoły ceramiki oraz pracowanie ceramiczne. Obecnie, placówki tego typu funkcjonują już w każdym większym mieście. Oferta kierowana jest zarówno do osób początkujących, średniozaawansowanych oraz zaawansowanych. Program dla początkujących obejmuje m.in. podstawowe metody kształtowania ceramiki (np. formowanie z plastra), szkliwienie, zdobienie techniką majolikowa oraz organizację pracowni ceramicznych. W trakcie zajęć dla średniozaawansowanych omawiane są m.in. zagadnienia związane z przygotowaniem masy lejnej i jej odlewaniem w formach gipsowych, barwieniem pigmentami, wypalaniem kalki ceramicznej oraz różnymi technikami maskowania. Słuchacze kursu dla zaawansowanych zapoznają się z kolei z technikami intaglio, sgraffito, odwzorowywaniem z szablonu, polerowaniem gliny czy monotypią z zastosowaniem tlenków i pigmentów. Najczęściej kursy trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin (np. szkolenie trwa dwa dni). Ich ceny zaczynają się już od 250 złotych wzwyż. Oczywiście, dostępne są również kursy łączone (I+II+III stopień). Obejmują one około 40 godzin szkolenia, a ich koszt wynosi około 1000 złotych. Co istotne, w cenie kursu zawarte są wszystkie potrzebne materiały i narzędzia.

 

A może lepiej warsztaty?

Warsztaty organizowane są przez szkoły ceramiczne, pracownie ceramiczne, a nawet muzea. Najczęściej zajęcia odbywają się w małych kilkuosobowych grupach. Coraz więcej placówek oferuje również zajęcia indywidualne. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się np. z różnorodnymi technikami lepienia, technikami zdobienia czy wykonywaniem mozaiki. Zazwyczaj, oferta obejmuje krótkie, warsztaty specjalistyczne (np. malowanie na ceramice, wybraną technikę czy duże formaty (tworzenie dużych naczyń na kole). Zajęcia obejmują kilka godzin szkolenia (około 8). Ich ceny zaczynają się już od 200 złotych. Skorzystać można również z ofert np. pracowni ceramicznych, gdzie za godzinne szkolenie trzeba zapłacić około 50 złotych. Warsztaty kierowane są do instruktorów placówek kulturalno-oświatowych, terapeutów, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych zdobyciem umiejętności ceramicznych.

 

ceramika2.jpgOdpoczynek z dala od cywilizacji

Na rynku pojawiają się również oferty warsztatów połączonych z wypoczynkiem. Zwykle trwają one od kilku do kilkunastu dni. Adresowane są do wszystkich niezależnie od stopnia znajomości technik ceramicznych. Podczas ich trwania uczestnicy poznają cały proces technologiczny tworzenia ceramiki, obejmujący m.in. tworzenie prac dowolną metodą, suszenie, czyszczenie, szkliwienie oraz wypał w piecu. Co ciekawe, połączone są one z wypoczynkiem w odludnych miejscach z dala od wygód współczesnego świata (np. TV, Internetu). Cena wypoczynku 14 dniowego wynosi około 1300 złotych. Oczywiście, im wypoczynek krótszy, tym cena niższa.

 

Ceramika na Uniwersytecie?

Praktyczne umiejętności ceramiczne zdobyć można także na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. W chwili obecnej funkcjonuje 500 tego typu placówek w kraju. Zlokalizowane są one głównie w większych miastach. Na zajęcia zapisać się może każda osoba w wieku emerytalnym. W momencie wpisania na listę studentów słuchacz zobowiązany jest dokonać niewielkiej opłaty.

 

Gliniane koło

Swoją pasję związaną z ceramiką rozwijać można również w kołach zainteresowań, które najczęściej funkcjonują przy domach kultury. Dzięki nim seniorzy zyskują idealną okazję na poznanie nowych ludzi oraz aktywne spędzenie nie jednego popołudnia. Jest to również sposób na dzielenie się swoimi zainteresowaniami z innymi ludźmi. Do koła zapisać się może każdy (nie ma limitów wieku). Jedyną opłatą jest składka członkowska, która przeznaczana jest na cele własne (np. opłacenie rachunku za wodę). 

 

W grupie siła

Kolejnym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu i dzielenie się swoją pasją są również koła seniora, które zwykle działają przy osiedlowych stowarzyszeniach, domach kultury, a nawet kościołach. Również w nich nie brakuje zajęć z ceramiki artystycznej. Podobnie jak w przypadku kół zainteresowań, uczestnicy płacą jedynie składkę członkowską.

 

Kto czyta nie błądzi

Poznawanie tajników ceramiki staje się coraz łatwiejsze również dzięki profesjonalnej literaturze, która  w chwili obecnej dostępna jest praktycznie w każdej księgarni.  Dzięki niej czytelnik uzyska niezbędną pomoc w projektowaniu, formowaniu, wypalaniu oraz zdobieniu wyrobów ceramicznych. Ceny takich lektur wahają się w granicach kilkudziesięciu złotych. Poszerzać swoją wiedzę można również także dzięki praktycznie nieograniczonym możliwościom Internetu, gdzie nie brakuje stron poświęconych omawianemu zagadnieniu. Nauka w zaciszu własnego domu jest idealnym sposobem na pogłębienie rzetelnej wiedzy teoretycznej, która jest niezbędna do rozpoczęcia samodzielnej pracy oraz korzystania z dostępnych materiałów oraz różnych narzędzi potrzebnych w pracowni ceramicznej.

 

Zajęcia z ceramiki artystycznej łączą w sobie radość, satysfakcję tworzenia oraz głęboki relaks, dlatego warto na nie poświęcić parę chwil, których na emeryturze nie brakuje.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozwój osobisty seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: kurs ceramiki

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!