reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Solina

(2010-09-17)

To bardzo popularna miejscowość turystyczna w Bieszczadach. W sezonie kwitnie tutaj życie , zimą jest dużo spokojniej, ale wciąż pięknie.

 

solinaSolina jest wsią położoną w województwie podkarpackim w gminie Solina (siedziba gminy znajduje się w miejscowości Polańczyk). Obok miejscowości znajduje się Zbiornik soliński, który powstał w 1968 r przez spiętrzenie wód Sanu i Solinki. Do tego czasu wieś znajdowała się w miejscu, które teraz leży na dnie zbiornika.

 

Miejscowość jest świetną bazą do wypadów w Bieszczady, uważane za jedne z najpiękniejszych polskich gór. Składa się właściwie tylko z obiektów turystycznych – ośrodków wypoczynkowych, restauracji i sklepików z pamiątkami. Solina to także ośrodek sportów wodnych oraz przystań dla statków.

 

Historia Soliny

 

Pierwsze wzmianki o Solinie pochodzą z 1426 roku. Miejscowość leżała wówczas w dobrach rodu Kmitów. Zamieszkiwali ją głównie Polacy. Po II wojnie światowej wysiedlono stąd wszystkich Ukraińców.

 

W tej chwili znajduje się tam osiedle pracowników elektrowni wodnej. Większą część miejscowości zajmują jednak obiekty wypoczynkowe.

 

Atrakcje

 

polska na weekend: solinaW gminie Solina znajduje się sporo atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić zabytkowe kościółki i cerkwie, np. w Berezce, Bóbrce, Bereźnicy Wyżnej czy w Górzance. Niedaleko znajduje się też Polańczyk (siedziba gminy), znane uzdrowisko na Podkarpaciu.

 

Największymi atrakcjami okolicy są jednak góry, Jezioro Solińskie oraz potężna zapora na Solinie.

 

Jezioro Solińskie

 

Jezioro, które powstało po spiętrzeniu wód rzek San i Solinka ma 22 km2 powierzchni, a jego linia brzegowa aż 150 km długości. Rozlewisko w odnodze Sanu dochodzi do 27 km długości, w odnodze Solinki – 16 km.

 

Linia brzegowa jeziora jest bardzo urozmaicona a sam akwen znajduje się w pięknym otoczeniu zalesionych szczytów, z których każdy wznosi się na ponad 500 m n.p.m., z czego najwyższy stromy stok Jawora na 742 m n.p.m.

 

To doskonałe miejsce dla wędkarzy, żeglarzy, kajakarzy i wielbicieli spędzania czasu nad wodą. Po zalewie pływają statki spacerowe z przystanie w Solinie i Polańczyku. Ośrodki wypoczynkowe wokół zalewu posiadają własne przystanie, można tam bez problemu wypożyczyć sprzęt pływający.

 

Zapora na Solinie

 

Jest to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Soliny. Tama ma długość 664 m i wysokość 82 m, a jej potężna kubatura wynosi aż 760 tys m3. W tej największej w Polsce budowli tego typu znajduje się mnóstwo korytarzy, które można zwiedzać z przewodnikiem . Na szczycie zapory zaś, znajduje się promenada spacerowa, z której roztacza się piękny widok na zalew.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Solina

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!