reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Malbork

(2010-07-16)

Świętujemy 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. To dobry pretekst by odwiedzić Malbork - jedno z najważniejszych miast związanych z historią Zakonu Krzyżackiego.

 

Polska na weekend: MalborkMalbork to malowniczo położone miasto w województwie pomorskim. Leży nad rzeką Nogat. Jego niemiecka nazwa brzmiała Marienburg (Krzyżacy nazwali je tak od imienia Maryi). Światową sławę zyskało, dzięki istniejącej tu, potężnej twierdzy krzyżackiej. Dzisiaj przyciąga turystów wieloma plenerowymi imprezami, w tym tą największą i najlepiej znaną „Oblężeniem Malborka".

 

Historia Malborka

 

W 1276 roku Zakon Krzyżacki zbudował tutaj swój zamek. Wraz z twierdzą powstała osada, która otrzymała prawa miejskie na prawie chełmińskim. Przez niemal cały XIV wiek napływali do niego nowi osadnicy. W latach 1309-1457 mieściła się tutaj siedziba wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego. Malbork był w tym czasie również stolicą państwa Krzyżaków. Od 1466 roku do pierwszego rozbioru zaś -stolicą województwa malborskiego I Rzeczypospolitej.

Malbork sporo stracił ze swojego zabytkowego kolorytu po II wojnie światowej. W latach 50. zamiast przystąpić do odbudowy starego miasta, rozebrano ruiny budynków, a materiały budowlane wywieziono, najprawdopodobniej do Warszawy i Gdańska. Utrzymano jednak układ średniowiecznych ulic, odrestaurowano ratusz, kościół św. Jana a także fragmenty murów obronnych i gotyckie mury szkoły.

 

Atrakcje turystyczne

 

Głównymi atrakcjami Malborka, szczególnie w sezonie letnim, są liczne imprezy plenerowe. Przyciągają one do miasta tysiące turystów. Najbardziej znane jest „Oblężenie Malborka" - rekonstrukcja wydarzenia sprzed 600 lat, która w tym roku odbędzie się w dniach 22-25 lipca na malborskim zamku.

Malbork oferuje również przyjemne spędzenie czasu na miejskim kąpielisku nad Nogatem, skąd można wypłynąć w rejs statkiem np. do Białej Góry.

 

Zamek krzyżacki

 

To największa w Europie twierdza w stylu gotyckim. Położony jest na brzegu Nogatu. Cały jego kompleks zajmuje 20 hektarów. Obiekt w 1997 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco.

Warto wspiąć się na zamkową wieżę. Wymaga nieco trudu, ale widoki rekompensują wszystkie niedogodności. Atrakcją dla zwiedzających są też podziemia, w których niegdyś mieściło się więzienie. W jednej z cel trzymany był brat Jagiełły, książę Witold.

 

Muzeum zamkowe


Znajduje się ono w dwóch częściach Twierdzy :Zamku Średnim i Zamku Wysokim. W jego zasobach znajdują się ciekawe militaria, średniowieczne rzeźby, ale również malarstwo XX wieku i spora kolekcja bursztynu. W cenę biletu (od 12 do 25 zł) wliczony jest przewodnik opowiadający anegdoty historyczne.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, podróże, rozrywka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Malbork
2010-07-25 | 22:43:40

Polecam zobaczyć: - młyn Górny z 1400 roku, - system obronny Malborka (niesamowite budowle), - bramę przewozową zwaną Mariacką. Więcej