reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Kultura

90. rocznica bitwy warszawskiej z 1920 r. - zbiór pamiątek i dokumentów

(2010-04-27)

W Archiwum Państwowym m.st. Warszawy trwa zbiórka pamiątek i dokumentów dotyczących bitwy warszawskiej 1920 r. Zebrane materiały staną się częścią wystawy przygotowywanej z okazji 90. rocznicy tego wydarzenia.

Celem ekspozycji jest upamiętnienie uczestników bitwy oraz ukazanie roli Warszawy i Mazowsza w powstrzymaniu marszu Armii Czerwonej na Zachód. Poszukiwane są plakaty, afisze, ulotki, rozkazy, meldunki, mapy, a także fotografie, listy, wspomnienia i pamiętniki uczestników bitwy - żołnierzy zawodowych, ochotników, uczniów szkół, harcerzy, sanitariuszki. Im będzie dedykowana wystawa i poprzez Ich losy autorzy ekspozycji chcieliby opowiedzieć o tym jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, określanym również jako „osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”.

Autor tej tezy, brytyjski polityk, dyplomata i pisarz, lord Edgar Vincent D’Abernon tak pisał w 1930 r.:

"Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione... Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy Środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji..."

Archiwum Państwowe m.st. Warszawy zwraca się z apelem do rodzin uczestników bitwy, do mieszkańców Warszawy i województwa mazowieckiego o przekazywanie dokumentów, które mogłyby stać się częścią wystawy i towarzyszącej jej publikacji. Zbiórka potrwa do 30 kwietnia. Dokumenty w postaci oryginalnej można przekazywać do Archiwum Państwowego m.st. Warszawy zarówno czasowo (do skopiowania), jaki i na stałe w celu ich opracowania i udostępniania. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z pracownikiem Archiwum, panią Agnieszką Osmulską, ul. Krzywe Koło 7, 00–270 Warszawa, tel. (22) 6359242 w. 118, e-mail: bitwawarszawska@warszawa.ap.gov.pl.

Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi 12 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Archiwum Państwowe m.st. Warszawy

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
rozrywka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości 90. rocznica bitwy warszawskiej z 1920 r. - zbiór pamiątek i dokumentów

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!