reklama
Seniorzy są aktywniejsi seksualnie od seniorek (Komentarzy: 35)
Jakie podwyżki emerytur w 2011 roku? (Komentarzy: 25)
Dla seniorów Hiszpania jest tańsza (Komentarzy: 20)
Odwrócona hipoteka, czyli jak dorobić do emerytury? (Komentarzy: 16)
Sanatoria: Przerzeczyn-Zdrój (Komentarzy: 13)

90. rocznica bitwy warszawskiej z 1920 r. - zbiór pamiątek i dokumentów
(2010-04-27)W Archiwum Państwowym m.st. Warszawy trwa zbiórka pamiątek i dokumentów dotyczących bitwy warszawskiej 1920 r. Zebrane materiały staną się częścią wystawy przygotowywanej z okazji 90. rocznicy tego wydarzenia.
Celem ekspozycji jest upamiętnienie uczestników bitwy oraz ukazanie roli Warszawy i Mazowsza w powstrzymaniu marszu Armii Czerwonej na Zachód. Poszukiwane są plakaty, afisze, ulotki, rozkazy, meldunki, mapy, a także fotografie, listy, wspomnienia i pamiętniki uczestników bitwy - żołnierzy zawodowych, ochotników, uczniów szkół, harcerzy, sanitariuszki. Im będzie dedykowana wystawa i poprzez Ich losy autorzy ekspozycji chcieliby opowiedzieć o tym jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, określanym również jako „osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”.
Autor tej tezy, brytyjski polityk, dyplomata i pisarz, lord Edgar Vincent D’Abernon tak pisał w 1930 r.:
"Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione... Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy Środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji..."
Archiwum Państwowe m.st. Warszawy zwraca się z apelem do rodzin uczestników bitwy, do mieszkańców Warszawy i województwa mazowieckiego o przekazywanie dokumentów, które mogłyby stać się częścią wystawy i towarzyszącej jej publikacji. Zbiórka potrwa do 30 kwietnia. Dokumenty w postaci oryginalnej można przekazywać do Archiwum Państwowego m.st. Warszawy zarówno czasowo (do skopiowania), jaki i na stałe w celu ich opracowania i udostępniania. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z pracownikiem Archiwum, panią Agnieszką Osmulską, ul. Krzywe Koło 7, 00–270 Warszawa, tel. (22) 6359242 w. 118, e-mail: bitwawarszawska@warszawa.ap.gov.pl.
Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi 12 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Archiwum Państwowe m.st. Warszawy
Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
rozrywka, wydarzenia
Podobne artykuły/wiadomości: |
Podziel się wiadomością
Wiadomosć została opracowana przez: |
Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!