reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Emerytura

Poczucie humoru kończy się w wieku 52 lat?

(2010-10-08)

Brytyjscy psychologowie, którzy opublikowali te badania raczej nie mieli zamiaru rozprawić się ze stereotypem zrzędliwego starca. Wręcz przeciwnie. Według ich obserwacji i obliczeń ludzie tracą poczucie humoru wraz z wiekiem, a granicą są 52. urodziny.

 

Poczucie humoru kończy się w wieku 52 lat?Ludzie zaczynają coraz więcej narzekać i rzadziej się śmieją w wieku 52 lat. Do takich wniosków doszli badacze z uniwersytetu Glamorgan analizując poczucie humoru Wyspiarzy.

 

Okazuje się, że w wieku kilkunastu lat śmiejemy się dwa razy częściej niż po 50-ce. Badania wykazały, że niemowlę potrafi śmiać się 300 razy dziennie, jednak z biegiem czasu życie staje się niestety coraz mniej zabawne. Chyba nie ma w tym nic dziwnego?

 

I tak, jako nastolatkowie śmiejemy się średnio sześć razy dziennie (najczęściej z cudzych wypadków), po dwudziestce: cztery razy, po trzydziestce: pięć razy (za ten wzrost odpowiadać mają dzieci), do pięćdziesiątki – średnio 3 razy dziennie, a przeciętnemu 60-latkowi szczery śmiech przytrafiać się ma 2,5 raza w ciągu doby.

 

Psychologowie uznali również, że opowiadanie dowcipów ma istotne znaczenie dla naszego poczucia humoru, dlatego zapytali ankietowanych o to ile kawałów są w stanie opowiedzieć z pamięci. Ten test nie wypadł najlepiej, większość znała zaledwie dwa dowcipy, a aż 600 z 2000 osób, które brały udział w badaniach, nie było w stanie przypomnieć sobie żadnego.

 

Badania, które przeprowadzono dla jednej z brytyjskich stacji telewizyjnych, potwierdziły, że osoby po 50-ce częściej narzekają i więcej czasu spędzają na zamartwianiu się niż młodsi ludzie. Ta grupa wiekowa również częściej ma konflikty z sąsiadami i aż godzinę i 41 minut dziennie spędza na martwieniu się, głównie o pieniądze.

 

Tymczasem według psychologów najlepszym sposobem na stres jest śmiech. Wiadomo, śmiech to zdrowie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozrywka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Poczucie humoru kończy się w wieku 52 lat?

To Brytyjczycy. Oni tracą poczucie humoru nim się wysłowią Więcej