reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Kiedy dziecko wyfruwa z rodzinnego gniazda...

(2010-05-10)

Przez kilkanaście lat mieszkaliście razem, dzieliliście swoje codzienne radości i smutki. Nagle to wszystko odeszło. Moment w którym dziecko wyfruwa z przysłowiowego rodzinnego gniazda dla każdego z rodziców jest trudny. Zastanawiasz się co począć ze swoim wolnym czasem. Pusty dom ma także swoje plusy.

 

Moment odejścia dzieci z domu dla większości rodziców wcale nie jest radosny. Nie czekamy na niego z utęsknieniem a wręcz odwlekalibyśmy ten dzień. Z niepokojem patrzymy na to jak nasze dzieci dorastają i coraz bardziej się usamodzielniają. Rodzice jedynaków przeżywają ten moment najbardziej, dla nich nagle dom staje się niewyobrażalnie pusty, cichy a przy tym bardzo czyste. Kiedy mamy więcej czasu tylko dla siebie, zastanawiamy się co z nim zrobić. Tak dawno go nie mieliśmy, ze zapominamy o naszych pasjach, zainteresowaniach.

Popatrzy na to z innej strony jest to szansa dla nas aby na nowo zacząć swoje życie. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, trzeba uświadomić sobie, ze dziecko odeszło, ale przecież nie na zawsze. Z pewnością nie raz wpadnie do nas po radę, na przyjacielską rozmowę, lub tak zwyczajnie na pyszny domowy posiłek.

 

Wykorzystaj ten czas. Jak to zrobić?

 

Znajdź własne hobby, coś czemu możesz się oddawać, motor który będzie Cię napędzał. Jeżeli lubisz spędzać wolny okres na powietrzu, to najlepszą inwestycją która na pewno się opłaci jest uprawianie działki .Zacznij uprawiać sport, biegaj, jeździł na rowerze, idź na basen, ruch na świeżym powietrzu pobudza organizm. Zapisz się na kurs językowy, lub na Uniwersytet Trzeciego Wieku. Myślisz jak ja dawno nie spotkałam się ze swoimi znajomymi. Teraz jest na to najlepsza pora. Odśwież stare znajomości, wyjdziecie razem do kina, teatru, do pubu. Umów się z koleżanką na wspólne zakupy. W ten sposób szybko zapomnisz o poczuciu osamotnienia i odkryjesz, że życie bez dzieci też ma swoje plusy. Jeżeli Twoje relacje z mężem są w nie najlepszym stosunku to zacznij działać. Idźcie razem na spacer, zaniedbaną relację ożywia wspólne zajęcie. Zaplanujcie wakacje, lub weekend tylko we dwoje, wyjedzcie poza miasto, cieszcie się sobą.

 

Bądź dumna ze swojego dziecka, to Twój osobisty sukces, że wychowałaś człowieka samodzielnego, myślącego, zaradnego. Teraz on chce założyć swoją rodzinę, pozwól mu być szczęśliwym. Nie wszystkim rodzicom to się udaje, więc masz powody do dumy.

 

Pamiętaj, że aktywni i radośni rodzice to także odciążenie dla dzieci.

Nie zamęczać dziecka codziennymi telefonami, pytaniami czy jest głodne, czy ma czyste ubrania, nie rób tzn. nieplanowanych wizyt. Wspieraj je, ale nie ingeruj w jego życie, sam musi się sparzyć, nauczyć się dojrzałości     i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Rodzice powinni być dumni, ze swojej latorośli, wiadomo kiedyś musiał nadejść ten moment, że dziecko wyfrunie w gniazda i zechce założyć własną rodzinę. Zapewne w niedługim czasie przyjdą wnuki na świat i znowu będziesz potrzebny.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, dzieci

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kiedy dziecko wyfruwa z rodzinnego gniazda...

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!