reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Finanse

Hipoteka dla seniora

(2010-05-04)

W Polsce coraz popularniejsza staje się tak zwana „hipoteka odwrócona". Osoby które ukończyły 65 rok życia, mogą zamienić dom lub mieszkanie na dożywotnią rentę.

Na uniwersytetach trzeciego wieku, w domach seniora, kultury wszędzie można usłyszeć na temat odwróconej hipoteki. W Stanach Zjednoczonych oraz w krajach wysoko rozwiniętych ten system stanowi bogata ofertę, w Polsce wciąż jest to nowa materia. W 2007 roku trzy banki deklarowały się wprowadzeniem tego kredytu, niestety dotychczas żaden tego nie uczynił. W 2009 roku powstał fundusz inwestycyjny który zaczął starszym osobom proponować odwrócona hipotekę. O formę tego kredytu może ubiegać się każdy kto ukończył 65 lat i posiada nieruchomość. Na czym to polega?.

W dużym skrócie można napisać, że jest to prosta odwrotność kredytu hipotecznego polegająca na zobowiązaniu się jednej ze stron do zapewnienia drugiej dożywotniej renty, wolnej od podatku dochodowego. Klient ma przy tym pełne prawo mieszkać w swojej nieruchomości do końca trwania umowy, dopiero po jego śmierci instytucja ma prawo sprzedać lokal. Oferta odwróconej hipoteki może poprawić sytuacje finansową niejednego seniora. Osoba starsza może uzyskać dodatkowe pieniądze na lekarstwa, opiekę medyczną, pomóc swojej rodzinie, zrealizować swoje pasje i poczuć się niezależnym. Z drugiej strony na potencjalnego nabywcę czyhają zagrożenia. Może się zdarzyć, że emeryt szybko umrze i odda swoje mieszkanie za grosze. Seniorzy mogą mieć również problem etyczny, taka decyzja może spowodować niezgodę w rodzinie, bo tradycyjnie spadek należy się dzieciom lub wnukom.

Czy idea zmiany prawa do nieruchomości zmieni się w Polsce? Popularność tego rodzaju kredytów zależy w dużej mierze od zaufania jakim senior darzy instytucje sprawcze. Bardziej prawdopodobne jest to, że odwrócona hipoteka będzie jednym z wielu produktów dostępnych na rynku.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ekonomia, finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Hipoteka dla seniora

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!