reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Emerytura

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wsparty 5,5 mld zł

(2010-01-13)

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych 28 grudnia 2009 otrzymał 5,5 mld złotych pożyczki z budżetu państwa. Do tej pory FUS miał jedynie możliwość korzystania z otwartych linii kredytowych w bankach. Środki te były wykorzystywane przede wszystkim na zapewnienie płynności Funduszu w dniach, w których wpływy ze składek były niższe niż środki potrzebne na zapewnienie terminowych wypłat emerytur i rent. W grudniu najwyższe dzienne zadłużenie FUS było bliskie 8 mld złotych, by 28 grudnia osiągnąć 6,6 mld.

- Środki z pożyczki pozwolą na spłatę i zmianę struktury zadłużenia w bankach. Mimo że czas na renegocjację umów z bankami był bardzo krótki, już na koniec roku zadłużenie FUS w bankach spadnie poniżej 4 mld złotych. Obniżone zostaną także znacząco koszty kredytów, które FUS utrzyma na przełomie roku - mówi Członek Zarządu ZUS ds. Ekonomiczno-Finansowych Mirosława Boryczka.

Możliwe było też wzięcie mniejszej o 1,8 mld złotych dotacji z budżetu przeznaczonej już na wydatki roku 2010, tj. przekazywanych jeszcze w grudniu do wypłaty środków na emerytury z terminem 1 i 5 stycznia.

W stycznia 2010 Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w terminach i na zasadach określonych umowami z bankami, podejmie dalsze działania zmieniające do optymalizacji portfela kredytowego i zmniejszenia zadłużenia.

ZUS

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
finanse, pieniądze, polityka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wsparty 5,5 mld zł

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!