reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Znany senior: Andrea Bocelli

(2015-06-18)

Andrea-Bocelli.jpgLata młodości

Andrea Angel Bocelli urodził się 22 września 1958 roku we włoskim miasteczku Lajatico położonym w malowniczej Toskanii. Bocelli urodził się z jaskrą. W wieku 12 lat podczas meczu piłki nożnej doznał wylewu krwi do mózgu, w wyniku czego stracił wzrok. Największy wpływ na jego osobowość wywarli rodzice, tradycja regionu oraz rodzinne strony. Od dziecka przejawiał wielkie zamiłowanie do muzyki – w wieku sześciu lat grał już na fortepianie. W późniejszym okresie nauczył się również grać na flecie oraz saksofonie. Jako nastolatek wygrał kilka konkursów wokalnych. Był również solistą w lokalnym chórze. Jego idolami byli wybitni włoscy tenorzy tacy jak Del Monaco, Beniamino Gili oraz w szczególności Franco Corelli.

Po zakończeniu szkoły wyjechał do Pizy, gdzie zaczął studiować prawo. Jednocześnie dorabiał w tamtejszych barach, grając na pianinie oraz śpiewając przeboje m.in. Edith Piaf, Franka Sinatry czy Charlesa Azanvoura. Niedługo potem dostał się na kursy mistrzowskie w Turynie, prowadzone przez swojego idola z dzieciństwa – Franco Corelliego i porzucił karierę adwokacką. W ciągu dnia skupiał się na nauce muzyki, a wieczorami występował w barach.

 

Życie pełne sukcesów Bocelli.jpg

Na początku lat 90-tych dosyć przypadkowo wypatrzył go Luciano Pavarotti, który natychmiast zachwycił się głosem młodego tenora. W 1993 roku otrzymał zaproszenie do udziału w festiwalu piosenki w San Remo, gdzie wygrał eliminacje z najwyższą punktacjach w dziejach konkursu. Tego samego roku wystąpił gościnnie na koncercie Pavarotti International Modenie. W kolejnym roku zwyciężył w konkursie „Nowe Twarze”.

Na rynku zadebiutował albumem „Il Mare Calmo Della Sera”. Dzięki pierwszemu albumowi oraz kolejnemu o nazwie „Bocelli”  odniósł spory sukces komercyjny w Europie. Na rynku międzynarodowym włoski tenor zadebiutował w 1996 roku wydając album „Romanza”, który przebił sukcesy poprzednich płyt. W sumie jego sprzedaż przekroczyła 15 milionów egzemplarzy.

Mimo wielkich sukcesów na polu muzyki rozrywkowej, Bocelli nadal rozwijał swoje zainteresowania operowe. Tenor brał udział w wielu koncertach oraz festiwalach. Jego pierwszym album z muzyką klasyczną (o nazwie „Viaggio Italiano”) został wydany w 1995 roku. Trzy lata później tenor wydał płytę „Aria”, która odniosła oszałamiający sukces na arenie międzynarodowej. Do dzisiaj uznaje się ją za jeden z największych sukcesów klasyki w dziejach fonografii.  Jeszcze większym echem odbił się album „Sacred Arias” wydany w 1999 roku (zawierała kompozycje sakralne m.in. Bacha, Mozarta, Rossiniego oraz Schuberta). Bocelli wydał również album z ariami Verdiego. W 2001 roku zaśpiewał solową partię w jubileuszowym nagraniu „Requiem” Verdiego (pod dyrekcją Walarego Gergiewa). Tego samego roku artysta wydał album utrzymany w klimacie muzyki toskańskiej „Cieli di Toscana”. W roku 2002 na rynku ukazał się album „Sentimento”, za który Bocelli otrzymał dwie nagrody BRIT. Kolejne dwa albumy „Andrea” oraz „Amore” stanowią kolejny ukłon w kierunku muzyki pop. W 2008 roku Bocelli wydał płytę „Incanto”. Krążek „My Christmas” stanowi kolekcję ulubionych świątecznych utworów Włocha. Na płycie gościnnie pojawiły się takie gwiazdy, jak Mary J. Blige, Natalie Cole czy Katherine Jenkins. W 2013 roku na rynku ukazał się album „Passione”, z których m.in. duety z Whitney Houston, Jennifer Lopez i Nelly Furtado


Krytycy zarzucają mu słabe umiejętności wokalne (np. niewłaściwe frazowanie oraz brak zaangażowania emocjonalnego), a jego karierę uznają za zbyt przesadzoną. Mimo wszystko Bocelli uważny jest za jednego z najpopularniejszych artystów muzyki poważnej. Bocelli występował przed królami (np. królowa Elżbieta), prezydentami oraz papieżami. W czasie swojej kariery wystąpił również na wielu koncertach charytatywnych. Jego albumy sprzedały się w nakładzie ponad 80 egzemplarzy na całym świecie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozrywka, znane postacie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Znany senior: Andrea Bocelli

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!