reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Technologia

Zmiana czasu 30.10.2011

(2011-10-27)

Zmiana czasu w Polsce następuje dwa razy w roku:

  • w ostatnią niedzielę marca – zmieniamy czas na letni,
  • w ostatnią niedzielę października – zmieniamy czas na zimowy.

 

30 października 2011 roku przesuniemy wskazówki zegarka o godzinę do tyłu!

 

Zmiana czasu na zimowyManipulacje te podyktowane są głównie kosztami ekonomicznymi –  oszczędność energii, niższe  koszty pracy, lepsze przystosowanie człowieka do zmian zachodzących w środowisku. Czy mają wpływ na nasze samopoczucie, zachowania i czy zdajemy sobie z tego sprawę?


Rozmowa ze Sławomirem Wolniakiem, lekarzem psychiatrą, biegłym sądowym,  ordynatorem Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed.


Czy daty graniczne takie jak wyznaczone  – koniec lata, koniec zimy związane ze zmianą czasu, mają wpływ na nasze plany i zachowania?


W naszym kraju zmianę czasu zastosowano bodaj w 1977 roku, nie licząc przedwojennych epizodów. Daty graniczne kojarzą się bardziej ze świętami – zimowymi i wiosennymi oraz świętem zmarłych – niż ze zmianą czasu. Nie ma wiarygodnych badań, potwierdzających np. wzrost samobójstw czy napadów depresji z powodu czy w dniach zmiany czasu z letniego na zimowy. Są natomiast potwierdzone wnioski od wieków rejestrujące zachowania ludzi w sytuacjach zachowań społecznych dotyczące obrzędów. Rocznice, święta, ważne daty sprzyjają pogłębionej refleksji, porządkowaniu przestrzeni zarówno zewnętrznej jak i własnej, wewnętrznej hierarchii potrzeb, oczekiwań, spełnień.


30 października 2011 roku, kiedy przesuniemy wskazówki zegarka o godzinę do tyłu, nic się nie zdarzy w Pana klinice, w innych ośrodkach opieki psychiatrycznej, ani w naszym ogólnym życiu społecznym?


Prawdopodobnie nic takiego, co mogłyby odnotować statystyki. Będą cierpieć osoby nadwrażliwe
– rzadko notowane w badaniach. Chore na depresje, zaburzenia lękowe. Są to ludzie nadzwyczaj wrażliwi i chaos związany z jakąkolwiek zmianą pogłębia ich cierpienie. Jeśli nie dostaną śniadania
w oczekiwanym czasie, będą pobudzeni albo przygnębieni.


Obserwuje Pan w tym okresie zwiększone zainteresowanie terapią odwykową?


W okresie zmiany czasu? – Nie. Wręcz przeciwnie... Odbieram wiele telefonów , wiele próśb o pomoc – ale gotowość zmiany związana jest z inną chyba porą, przypisaną każdemu człowiekowi z osobna.

 

Jaką?

Porą zrozumienia, jakie niepokoje nim rządzą.

 

A jeśli nie znajduje odpowiedzi...

 

Nikt nie znajduje. Nieliczne jednostki ludzkie potrafią tak wyciszyć swój niepokój, że nie będą go objawiać. Reszta żyje w nieprzerwanym stresie i lęku o wszystko. Lęk narasta wraz z rozwojem cywilizacji. Każda zmiana czy manipulacja w przestrzeni nieogarniętej ludzką percepcją potęguje poczucie zagrożenia. Ale również potrzebę szukania odpowiedzi.


Podobno Islandia nie wprowadziła jeszcze zmiany czasu?


Może inaczej  z tamtej strony oglądają kosmos.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
aktywność seniora, nauka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Zmiana czasu 30.10.2011

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!