reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Pszczoły giną przez telefony komórkowe?

(2010-07-02)

Pszczelarstwo to popularne hobby. Niestety w ostatnich latach pszczelarze coraz częściej borykają się z wymieraniem pszczelich rodzin. Przyczyny tzw. znikania pszczół od dawna próbują wyjaśnić naukowcy. Ich najnowsze badania wskazują, że winne są telefony komórkowe.

 

Powodów masowego wymierania pszczół szukano już m.in. w zmianach klimatycznych oraz w stosowaniu przez rolników pestycydów. Teraz naukowcy z Indii odkryli, że za postępująca zagładę tych pożytecznych owadów może odpowiadać promieniowanie z telefonów komórkowych. Według nich zakłóca ono zmysł nawigacji u pszczół i powoduje, że nie będąc w stanie wrócić do ula, giną.

Na początku tego roku przeprowadzono eksperyment kontrolny w Pendżabie, porównano zachowanie i produktywność pszczół w dwóch ulach. Do jednego z nich przymocowano dwa telefony komórkowe, które wlączano dwa razy dziennie na 15 minut. Do drugiego przyklejono atrapy. Eksperyment trwal trzy miesiące.

Po tym czasie zanotowano dramatyczny spadek liczby pszczół w ulu, do którego przymocowano prawdziwe telefony. Pszczoły przestały tam produkować miód. Ilość jaj złożonych przez królową była w nim mniejsza o połowę od tej w ulu, nie narażonym na promieniowanie komórek.

Poza tym naukowcy zauważyli w „komórkowym" ulu także spadek liczby robotnic powracających do po zebraniu pyłku. Z tego też powodu pszczoły produkowały w nim dużo mniej nektaru.

Doniesienia o masowym wymieraniu pszczół są alarmujące, grozi nam katastrofa ekologiczna. Jeśli wyginą pszczoły zagrożony będzie cały ekosystem roślinny i tym samym produkcja żywności. Gdyby ludzi chcieli wykonywać pracę za pszczoły, kosztowałoby to grube miliardy dolarów.

W Polsce żyje ponad 1,1 miliona pszczelich rodzin. W ciągu ostatniej zimy wyginęło u nas aż 10 procent pszczół.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
nauka, ochrona środowiska, ogród, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Pszczoły giną przez telefony komórkowe?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!