reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Kulturalny tydzień: przegląd najciekawszych wydarzeń

(2010-07-27)

Jak co wtorek przedstawiamy kilka wydarzeń kulturalnych w różnych częściach Polski, na które warto się wybrać.

 

Kulturalny tydzień: przegląd najciekawszych wydarzeńWarszawa, 24 lipca-19 września – Wystawa "Mógłbym żyć w Afryce." w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

 

Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej próbuje uchwycić klimat polskiej sztuki podziemnej lat 80. Jej pierwszy pokaz odbył się w Rotterdamie. Na wystawie zobaczyć będzie można obrazy, archiwalne materiały, filmy, zdjęcia, ulotki, ziny, szablony, pozostałości po performensach – wszystko to, co oddaje ducha tamtej sztuki.

 

Pojawią się prace m.in. Zbigniewa Libery, Wiktora Gutta, Marka Sobczyka i Włodzimierza Pawlaka. Tytuł wystawy zaczerpnięto z mało znanego dokumentu o grupie Izrael. W wielu pracach będzie można zauważyć echa symbolicznej Afryki, do której chciało uciec wielu artystów tamtych czasów.

 

Kraków, 24 lipca-1 sierpnia – Festiwal Tańców Dworskich

 

W Krakowie trwa jedenasta już edycja festiwalu, nad którym honorowy patronat sprawuje prezydent miasta i włoski instytut kultury w Krakowie. W programie imprezy znalazły się spektakle na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu oraz warsztaty tańców dworskich, wystawa, wykłady, pokazy specjalne i efektowne korowody.

 

W tym roku hasło przewodnie festiwalu brzmi „Mistrzowie tańca”. Będzie można wziąć udział w warsztatach tańców angielskich, renesansowych tańców francuskich, tańców polskich i indyjskiego tańca kathak.

 

Na festiwalu pojawi się również pantomima prezentowana przez Krzysztofa Antkowiaka oraz wystawa „Mistrzowie tańca – wczoraj i dziś”.

 

Lądek Zdrój, 24 lipca-15 sierpnia – VIII Lądeckie Lato Muzyczne

 

W ramach lata trwającego trzy tygodnie lata muzycznego, w popularnej miejscowości uzdrowiskowej będzie można usłyszeć i obejrzeć kilkanaście koncertów muzyki operowej i operetkowej. Odbywają się one w parkach zdrojowych i kościołach gminy Lądek Zdrój. Już w tę środę będzie można na przykład posłuchać w miejscowym Amfiteatrze koncertu „Polskie przeboje polskiej sceny”.

 

 

Wrocław, 23 lipca-29 sierpnia – Wystawa „Has: nieosiągalny”

 

Wystawa jest częścią trwającego właśnie festiwalu Era Nowe Horyzonty. W galerii BWA przy ulicy Wita Stwosza 32 można oglądać wystawę, będąca właściwie multimedialną instalacją, zawierającą czarno-białą dokumentacje z planów filmowych, zdjęcia prywatne, nagrania radiowe, filmowe wypowiedzi, wywiady z reżyserem a także rysunki i projekty scenograficzne do filmów.

 

Na festiwalu Era Nowe Horyzonty trwa retrospektywa twórczości Wojciecha Jerzego Hasa, tworcy m.in. słynnego „Rękopisu znalezionego w Saragossie”.

 

 

Szczecin, 29 lipca – Filmowy Szczecin

 

W najbliższy czwartek w letnim ogródku „Dziedziniec” przy Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego odbędzie się drugi pokaz z cyklu „Filmowy Szczecin”. Cykl ten przybliżać ma powojenne polskie produkcje nakręcone w Szczecinie. Są to stare, zapomniane filmy, w których ważną rolę odgrywa sceneria starego Szczecina: nieistniejące już domy, szyldy, ruiny, dawne ulice.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, filmy, muzyka, podróże, rozrywka, teatr, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kulturalny tydzień: przegląd najciekawszych wydarzeń

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!