reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu

(2010-07-30)

Ostatnie deszczowe dni sprzyjają wysypowi ślimaków. W wielkiej liczbie stają się jednymi z największych ogrodowych szkodników. Czas sobie z nimi poradzić.

 

Jak pozbyć się ślimaków z ogroduŚlimaki w muszlach czy wychodzące masowo po deszczu, nie budzące takiej sympatii ślimaki bez skorupek, w równym stopniu mogą szkodzić naszym ogrodom. Zwierzęta te uwielbiają zjadać kiełkujące młode rośliny. Zwykle dobrze radzą sobie z nimi ich naturalni wrogowie – ptaki, jeże, ropuchy czy jaszczurki. Kiedy jednak ślimaki wychodzą masowo, żadne pożyteczne zwierze sobie z nimi nie poradzi.

 

Domowym sposobem

 

Ślimaki z muszla dość łatwo zebrać z roślin i wypuścić z dala od ogrodu. Nieco trudniej wygląda sprawa nagich ślimaków, które zwykle w dzień są ukryte. Oczywiście wychodzą po deszczu masowo, więc możemy je wtedy zebrać. Jeśli jednak akurat mamy suszę można je wywabić z ukrycia domowym sposobem. Trzeba zapędzić je w jedno miejsce. W tym celu możemy wykładać na mokrą glebę wilgotne ścierki, deski czy liście kapusty, pod którymi lubią się chować. Można tez zastosować przynęty pokarmowe, np. pokrojona marchew, jabłka, ziemniaki lub plastry buraków. Rośliną pułapka może być również bieluń dziędzierzawa, którą ślimaki bardzo lubią. Zwierzęta te, co ciekawe, lubią również piwo, które nalane do plastikowych kubków lub talerzyków również może służyć za pułapkę.

 

Chemią w ślimaki

 

Jeśli nie chcemy zbierać ślimaków ręcznie, możemy zastosować drastyczniejsze, chemiczne metody. Między rzędami roślin możemy rozsypywać wapno palone (40 g na m2 ). Można tez stosować preparaty ślimakobójcze w postaci granulek, ale pamiętajmy, że jest to toksyczna trucizna i zachowajmy środki ostrożności. Granulki wykładamy wieczorem na glebę między rzędami roślin albo na ścieżkach wędrówek ślimaków (3 g na 10 m2 czyli 20-30 granulek na 1 m2).

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, estetyka, ochrona środowiska, ogród

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu
2010-08-02 | 23:49:00

Polecam trochę soli - załatwi sprawę w trymiga... :p Bardziej humanitarny sposób to łapać ślimaczki do wiaderka i wynosić daleko od ogrodu. Ale dziadygi i tak przyjdą spowrotem. Więcej