reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Halloween

(2015-10-27)

Halloween, amerykańskie święto, które zawędrowało także do Polski, zdaje się coraz mocniej ukorzeniać w kulturze popularnej. Młode pokolenie nie jest już zdziwione jego obecnością w kalendarzu i chętnie uczestniczy w obchodach związanych z tym zwyczajem. Starsi nieco sceptyczniej podchodzą do niego i nie wszyscy przekonani są o słuszności kultywowania Halowenn w Polsce.

Choć to Amerykanie rozpropagowali zwyczaj tego święta, korzeni Halloween doszukać możemy się w kulturze celtyckiej z czasów przedchrześcijańskich. Dla ówczesnych było to święto zmarłych, dzień w którym zacierają się granice między światem żywych a krainą tych, którzy odeszli. W IX wieku pod wpływem chrześcijaństwa, obchody zaczęły zanikać i zostały zastąpione Dniem Wszystkich Świętych. Zwyczaj odrodził się dopiero w XIX w, w Ameryce rozpropagowany przez irlandzkich imigrantów  i przypominał znane nam Dziady.

Halloween.jpgObecnie Halloween straciło religijny charakter i niewiele łączy je z oryginalnymi obchodami. Dziś głównym zwyczajem związanym z tym świętem są wesołe pochody organizowane przez dzieci i młodzież, które przebierają się w potwory, czarownice i inne postaci z horroru i wędrują od domu do domu prosząc mieszkańców o słodycze. W Ameryce popularna jest także zabawa zwana apple bobbing, która polega na zjedzeniu jabłka bez użycia rąk. Dorośli z okazji Halloween często organizują małe przyjęcia lub bale maskowe, gdzie malują twarze w upiorne wzory. Popularnym zwyczajem jest także stawianie w oknach zabawnych lampionów z dyni, które tworzymy wybierając miąższ i wycinając w dyni kształt uśmiechniętej twarzy. Modne stało się przyrządzanie potraw przypominających różne straszne bądź nawet odrażające rzeczy: żelki w kształcie pająków, ciasteczka-duchy czy parówki przypominające obcięte palce goszczą na stołach podczas halloweenowych zabaw.

W Polsce Halloween budzi kontrowersje. Przyzwyczajeni do religijnych obchodów Dnia Wszystkich Świętych, niezbyt przychylnie odnosimy się do amerykańskich tradycji. Trzeba jednak pamiętać, że Halloween jest odrębnym zwyczajem, nie zamiennikiem kościelnego święta. To zwykła zabawa, sposób na urozmaicenie długich jesiennych dni, która, wiążąc się ze świetnie sprzedającym się motywem strachu, staje się ciekawym elementem naszej kultury.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
wydarzenia, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Halloween

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!