reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Książki

Chłopiec z latawcem. Są błędy, których nie da się naprawić

(2010-08-27)

"Chłopiec z latawcem" Khaleda Hosseiniego to powieść o winie i odkupieniu. To także opowieść o Afganistanie, którego nie znamy, oglądając kolejne dramatyczne relacje z tego kraju – pełnym życia i barw.

 

chłopiec z latawcemJest połowa lat 70. Afganistan chylącej się ku upadkowi monarchii. Dwóch 12-letnich chłopców, Amira i Hasana, na pozór łączy wszystko, w rzeczywistości wszystko dzieli. Razem mieszkają w domu ojca Amira, razem się bawią. Amir jednak urodził się jako pan – jest synem bogatego sunnity, Hasan to sługa, syn szyity, analfabeta. Mimo różnic są najlepszymi przyjaciółmi, ale czy na pewno?

 

Każdego roku, zimą, chłopcy biorą udział w konkursie puszczania latawców. Amir z pomocą Hasana wygrywa zawody. Później jednak staje się coś co na zawsze odmieni życie chłopców. Amir zdradza zaufanie Hasana, dopuszcza się czynu, którego do końca życia będzie żałował. Czy będzie potrafił odkupić swoje winy? Czy w ogóle jest to możliwe?

 

"Chłopiec z latawcem" to dramatyczna, poruszająca i ponura historia, która zostawia nas z uczuciem, że są błędy, których nie da się w żaden sposób naprawić. Zachwyca nie tylko konstrukcją fabuły, ale też doskonałymi portretami psychologicznymi postaci, nawet tych z drugiego czy trzeciego planu. Każda postać coś znaczy i nie jest jednowymiarowa.

 

Powieść Hosseiniego to także doskonały opis afgańskiej kultury, obyczajów i codziennego życia. Prowadzi nas przez burzliwe lata historii tego kraju: od schyłku monarchii, przez inwazję wojsk radzieckich po okrutny reżim talibów.

 

Wydana w 2004 roku książka jest debiutem powieściowym Hosseiniego. W 2007 roku została sfilmowana przez Amerykanów. W Polsce właśnie doczekała się wznowienia przez wydawnictwo Albatros.

 

Czytaj więcej o książce na pasjaksiazek.pl.

 

pasja książek

Nasza ocena:
11111
Ocena produktu przez redakcję
ocena produktu
Wasza ocena:
11111
  (3 głosy)
ocena internautów - dodaj ocenę

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
dzieci, filmy, książki

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Chłopiec z latawcem. Są błędy, których nie da się naprawić

Bardzo dobra książka. Miałem łzy w oczach czytając, bo to chyba tak już jest, że im człowiek starszy tym bardziej rozczulają go dobre zakończenia. Bo chociaż Amir nie mógł cofnąć czasu to w pewien sposób odkupił część winy. Więcej