reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Kultura

Aparaty cyfrowe będą droższe. W imię walki z piractwem

(2010-08-04)

Aż o 3 procent maja wzrosnąć ceny aparatów cyfrowych, kopiarek, skanerów a nawet papieru. Zgadnijcie dlaczego.

 

Ministerstwo Kultury i stowarzyszenie Wydawców chce rekompensować twórcą straty, które ponoszą przez nielegalne kopiowanie utworów chronionych prawami autorskimi. Według projektantów nowelizacji ustawy z 2003 roku, do częstszego łamania tych praw dochodzi dzięki łatwemu utrwalaniu utworów w wersji elektronicznej. Inna sprawa, że ta łatwość przyczynia się również do ich popularyzacji.

 

Wzrost podatku na poszczególne urządzenia wynieść miałby od 1 do 3 procent. Pozyskane z tego źródła pieniądze trafić zaś miałyby do twórców, w ramach rekompensaty za kopiowanie chronionych utworów.

 

Tak zwana opłata reprograficzna pobierana jest od producentów i importerów sprzętów, służących zwielokrotnianiu utworów i przedmiotów. Ma być od nich pobierany podatek w wysokości nie więcej niż 3 procent ceny. Tyle ma wynosić podatek od kopiarek, skanerów, urządzeń wielofunkcyjnych, a nawet faksów. Do 1,5 procenta ma tez wzrosnąć taki podatek nałożony na papier w formacie aA3 i A4.

 

Czy przypadkiem jednak Ministerstwo Kultury nie posuwa się tutaj do sporego nadużycia. Posiadanie aparatu lub drukarki nie oznacza od razu, że okradamy twórców. Chyba prędzej można by już zrozumieć obłożenie taką opłatą połączeń internetowych. A jakie jest wasze zdanie?

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ekonomia, finanse, technologia, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Aparaty cyfrowe będą droższe. W imię walki z piractwem

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!