reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Technologia

Seniorzy w Internecie: powstała Koalicja Cyfrowego Włączenia

(2010-03-17)

Ponad 10 milionów Polaków w wieku dojrzałym dotkniętych jest e-wykluczeniem, a w sieci brakuje reprezentacji seniorów adekwatnej do tej, jaka jest w społeczeństwie. Dlatego UPC Polska wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce powołało Koalicję Cyfrowego Włączenia Generacji 50 „Dojrz@łość w sieci”. PKPP Lewiatan wspiera tę inicjatywę.

Koalicja będzie korzystać z doświadczeń firmy UPC, która od 2006 roku realizuje program społeczny „Akademia e-Seniora UPC”, w ramach którego korzystania z Internetu nauczyło się 3,5 tys. seniorów w całej Polsce.

Celem Koalicji jest pozyskanie współpracy firm, organizacji pozarządowych, urzędów i instytucji dla idei cyfrowego włączenia osób 50 . Pierwszymi członkami Koalicji są Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, F-Secure, IBM, Microsoft, Onet.pl, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych LEWIATAN oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Patronat nad Koalicją objęły Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rozwój nowych technologii przypomina dziś pędzący coraz szybciej pociąg. Warto jednak zwrócić uwagę, że co trzeciego Polaka w tym pociągu nie ma. Skutkuje to poszerzaniem się tak zwanego e-wykluczenia, czyli grona osób, które z nowych technologii z różnych względów nie korzystają. Większość z nich to osoby powyżej 45-tego, 50-tego roku życia. O ile według danych GUS, prawie 96% Polaków w wieku 16-24 lata korzysta z Internetu, o tyle im jesteśmy starsi, tym ten odsetek staje się mniejszy. GUS podaje, że aż 7 na 10 osób powyżej 55-tego roku życia nigdy nie korzystało z Internetu, 8 na 10 – z komputera, a 6 na 10 – z komórki.

Do koalicji zostały zaproszone podmioty, które - podobnie jak UPC Polska oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce - dostrzegają konieczność wyrównywania szans w dostępie do nowych technologii. Współpraca firm i organizacji społecznych wspierających aktywizację osób 50 będzie działaniem skuteczniejszym niż indywidualne inicjatywy.

Koalicja ma charakter nieformalny i jest otwarta na nowych członków, firmy i instytucje, które chciałyby zaangażować się w kampanię na rzecz walki z e-wykluczeniem polskich seniorów.

PKPP Lewiatan

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Seniorzy w Internecie: powstała Koalicja Cyfrowego Włączenia

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!