reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Ulga na usunięcie azbestu z dachu

(2010-05-25)

Dach Twojego domu, lub tego który zamierzasz kupić pokryty jest azbestem? Musisz liczyć się z koniecznością jego usunięcia. Ze względu na jego szkodliwość, jego zastosowanie zostało zakazane. W Polsce około połowa budynków mieszkalnych pokryta jest eternitem. Wymianę taką należy przeprowadzić do końca 2032 roku. Koszty takiego przedsięwzięcia są niemałe, ale możemy liczyć na dofinansowanie.

 

Od października 1997 roku w Polsce wszedł przepis zakazujący produkcję i obrót wyrobami zawierającymi azbest. Dlatego każdy kto nabył budynek mieszkalny przed ta datą powinien sprawdzić czym pokryty jest jego dom. Materiał ten był powszechnie stosowany do pokrycia dachów, ze względu na niską cenę i długą trwałość. Niestety eternit jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, w szczególności na nasze drogi oddechowe. Najniebezpieczniejsze są uszkodzone elementy zawierające azbest, ponieważ w tym momencie wydzielane są szkodliwe substancje. Nawet jeżeli eternit nie jest uszkodzony, to z wiekiem jest coraz bardziej narażony na złe działanie czynników zewnętrznych. Azbest nie tylko znajdziemy dla dachach, ale na elewacji i kanałach zsypowych zwłaszcza w wieżowcach. W przypadku kiedy nie jesteśmy pewni co pokrywa nasz budynek możemy się zgłosić do spółdzielni, zarządcy lub do gminy w celu uzyskania potrzebnych nam informacji.

"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2003 roku wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte do końca 2032 roku". Ile to będzie kosztować? Koszt demontażu dachu pokrytego azbestem to wydatek rzędu 20-80 zł za metr kwadratowy. Cena ta jest tak zróżnicowana ze względu na jego konstrukcje . W gminnym wydziale ochrony środowiska możemy się dowiedzieć czy nasza gmina prowadzi utylizacje azbestu a tym samym czy mamy szansę na dofinansowania. Najczęściej za demontaż zadaszenia w domku jednorodzinnym zapłacimy około 20% wartości całego przedsięwzięcia. Ważne! Nie możemy sami go ściągnąć. Każda gmina będzie musiała podpisać umowę za specjalistyczną firmą która posiada zezwolenie od prezydenta lub starostę miasta na wykonywanie tego typu robót.

W momencie pozbycia się przez nas niebezpiecznej substancji z naszego dachu. Następuje dokonanie zmiany pokrycia dachowego. W chwili demontażu płyty azbestowej możemy się dowiedzieć czy konstrukcja dachu już istniejącego nadaje się do dalszego wykorzystania. W większości jednak przypadków ze względu na inna technologię będziemy zmuszeni ponieść dodatkowe koszty na jego budowę. Cena takiej wymiany jest różna, zależy od województw i lokalnych kosztów. Bank Ochrony Środowiska ma w swojej ofercie również kredyty na wymianę pokrycia dachowego.



 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Ulga na usunięcie azbestu z dachu

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!