reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Turystyka i rekreacja

Słońce, śpiew ptaków, przebiśniegi …po prostu WIOSNA!

(2011-03-08)

wiosnaPo długiej, mroźnej i czasem ponurej zimie w końcu jest wspaniała, pachnąca i słoneczna WIOSNA! 21. marca rozpoczyna się jedna z najpiękniejszych pór roku, teraz świat roślin i zwierząt będzie budzić się do życia. Wracają do nas bociany.

Początek wiosny atmosferycznej przypada w momencie równonocy wiosennej, od tej chwili z każdą kolejną dobą dzień staje się coraz dłuższy a nocy ubywa. Zaczyna rosnąć temperatura powietrza i poprawia się ludzkie samopoczucie.

Przyjście wiosny przywodzi na myśl same pozytywne emocje: radość, miłość, młodość, zieleń… Aby właściwie przywitać długo oczekiwaną Panią Wiosnę trzeba ’odprawić’ tradycyjne obrzędy. Do takich zwyczajów zaliczamy np. topienie Marzanny, kiedyś malowało się jajka, jako znak nowego życia – dziś jest to raczej praktykowane w Wielkanoc. Ponad to grono uczniów wybierz nowszą tradycję – wagary.

W raz z nadejściem wiosny, przychodzi pora zmiany czasu na letni – teraz wypada 27 marca. Z soboty na niedziele należy przesunąć zegar o 1 godzinę do przodu – to będzie najkrótsza noc w roku. Proces ten ma na celu efektywniejsze wykorzystanie naturalnego światła i ‘wydłużenie’ dnia.

Warto wymienić też inne zalety zmiany czasu między innymi: ochrona środowiska przez mniejsze zużycie energii. Światło słoneczne korzystnie wpływa także na ludzki organizm zwiększając jego odporność oraz pobudza proces oddychania tkankowego, wzmaga rozwój białych i czerwonych ciałek krwi, poprawia się również przemiana materii.

Wprawdzie wymieniane są również i wady, np. złe działanie na psychofizykę człowieka, wprowadzające zamęt w ustabilizowanym trybie życia, ale i to można pokonać. Inną usterką mogą być problemy komunikacji publicznej, jednak i bez zmiany czasu są ciągłe opóźnienia, więc nie można zrzucać całej winy na zmianę czasu.

Poza tym widok słońca, pięknych zielonych pąków i liści, śpiew ptaków i uczucie ciepła – zrekompensują wszystko, nawet to, że zostanie nam odebrana godzina snu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
aktywność seniora, ogród, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Słońce, śpiew ptaków, przebiśniegi …po prostu WIOSNA!

Bardzo cieszę się na wiosnę ponieważ mam dosyć zimy. Wiosenne słoneczko pobudzi nas do życia .Czekam jak zaswieci słonko pojadę na działkę na której mam dużo kwiatów tęskie za kwitącymi kwiatami.Jest tak pieknie. Więcej