reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Książki

Oskarżona: Wiera Gran

(2010-12-01)

Oskarżona: Wiera GranNiedawno została wydana książka świetnej polskiej biografistki Agaty Tuszyńskiej. Opisuje w niej historię Wiery Gran – śpiewaczki, aktorki z okresu wojennego. Biografia ta wzbudziła wiele kontrowersji.

 

Wiera Gran (właśc. Weronika Grynberg) urodziła się w Rosji, 20 kwietnia 1916r. Karierę śpiewaczki rozpoczęła przypadkowo. Gdy miała nogę w gipsie, śpiewała za kulisami. Usłyszeli to jej koledzy i przekonali do publicznych występów. Potem pojawiała się na scenach wielu teatrów, kawiarni (Kraków, Lwów, Bydgoszcz, Brześć) oraz zagrała w filmie „Bezdomni”. Prawdziwy rozgłos uzyskała dzięki piosence „Jej pierwszy bal”, którą skomponował dla niej Władysław Szpilman.

 

Po wojnie oskarżono ją o współpracę z Niemcami. W tym czasie Szpilman bronił jej. Sprawę umorzono. Później kompozytor miał się dowiedzieć, że Wiera współpracowała z Niemcami po opuszczeniu getta. Przez całe życie była napiętnowana z powodu tych oskarżeń. Podczas podróży po różnych krajach w Izraelu odmówiono jej prawa do występów.

 

Książka „Oskarżona: Wiera Gran” przedstawia historię życia kobiety doświadczonej przez wojnę i getto. Całe życie próbowała oczyścić się z oskarżeń, lecz nigdy jej się to nie udało. Ponadto  w książce pojawiają się zarzuty względem Władysława Szpilmana. Wiera twierdzi, iż był on policjantem w getcie. Jednak po 2000 roku była chora na alzheimera, trudno więc ocenić wiarygodność jej wypowiedzi.

 

Autorka chciała umożliwić wszystkim wcielenie się w rolę takiej postaci. Zrozumieć ciężar takiego życia, konsekwencji podjętych decyzji. Twierdzi, że nie chciała nikogo oskarżać i że nie zrobiła tego. Przedstawia siłę pomówień i plotek, zadaje trudne pytania i próbuje znaleźć na nie odpowiedzi. O ile to jeszcze jest możliwe.

 

Wszystko to przyczyniło się do wielu gorących komentarzy związanych z opisywaną autobiografią. Szczególnie emocjonalnie zareagował  syn Władysława Szpilmana, Andrzej. Być może prawda nigdy nie zostanie odkryta. Może właśnie z tego powodu warto sięgnąć po tę lekturę. Zastanowić się nad wyborami dokonanymi przez kobietę, którą życie mocno doświadczyło.

Nasza ocena:
00000
Ocena produktu przez redakcję
ocena produktu
Wasza ocena:
brak ocen, dodaj swoją!
ocena internautów - dodaj ocenę

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
książki, telewizja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Oskarżona: Wiera Gran
2011-10-13 | 23:18:55

Serdecznie wszystkich pozdrawiam , jestem człowiekiem bardzo starem mam ponad 80-lat ,ale wiem jedno ,że przes rózne pomowienia plotki mazna człowieka zabić ,do grobowej deski ,Z Powazaniem Piotr P S,Nie jeden szlachetny człowiek tak skończył żywot ,jak Pani Wiera Gram ! Więcej