reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Darmowe wypłaty z bankomatów coraz częstsze

(2010-04-15)

Z badania zleconego przez NBP wynika, że już 78% Polaków posiada konto bankowe. Dla porównania, jeszcze kilka lat temu rachunek osobisty miał tylko co drugi Polak. Ci, którzy nadal nie zdecydowali się na otworzenia konta, tłumaczą to między innymi wysokimi opłatami pobieranymi przez banki. Rzeczywiście, w ostatnim czasie instytucje finansowe zmieniały tabele opłat i prowizji na niekorzyść klientów, którzy w ten sposób płacili za depozytową wojnę - wynika z raportu Inwestycje.pl.

Dwa tygodnie temu, na przełomie marca-kwietnia 2010 r., z rynku napłynęły jednak pozytywne wieści. Firma MasterCard obniżyła opłaty za korzystanie z obcego bankomatu (tzw. interchange fee) z 3,5 zł do 1,20 – 1,60 zł (w zależności od rodzaju karty). Nieoficjalnie mówi się, że podobny ruch wykona także Visa. I chociaż na decyzjach karcianych organizacji stracić mogą niezależni operatorzy bankomatów (już słychać o pierwszych redukcjach ilości maszyn), to dla posiadaczy kont obniżenie interchange fee będzie miało pozytywne skutki. Przełoży się bowiem bezpośrednio na większą ilość darmowych bankomatów.

Portal Inwestycje.pl zauważa, że pierwsze reakcje na decyzje MasterCard i Visa są już widoczne na rynku bankowym. Darmowe wypłaty ze wszystkich krajowych bankomatów (ok. 15 tysięcy urządzeń) jeszcze w marcu wprowadził Bank Millennium. Oferta skierowana jest do posiadaczy Konta Osobistego Premium, którzy dotychczas mogli korzystać z ponad 2 tys. bezpłatnych bankomatów, należących do Banku Millennium, BZ WBK i Cash4You, natomiast w przypadku pobierania gotówki z obcych bankomatów musieli zapłacić prowizję w wysokości 5 zł. Za prowadzenie Konta Osobistego Premium bank pobiera opłatę w wysokości 15 zł, przy czym jest ona znoszona, jeśli średnie miesięczne saldo na rachunku wyniesie 5 tys. zł. Konto zapewnia również bezpłatne przelewy internetowe i telefoniczne, darmowe polecenia zapłaty oraz bezprowizyjne płatności za rachunki.

Z raportu wynika, że sieć bezpłatnych bankomatów poszerzył również DnB NORD. Posiadacze podstawowego pakietu Klassikk uzyskali darmowy dostęp do sieci ponad 3,5 tys. bankomatów Euronetu i BZ WBK, a właściciele pakietu Personale – do wszystkich bankomatów w Polsce. Posiadacze pakietu Eksklusiv mogą ponadto bezpłatnie korzystać z bankomatów na całym świecie. Trzy pakiety DnB NORD to rachunki bankowe „wzbogacone” o dodatkowe produkty: rachunek walutowy, konto oszczędnościowe, rachunek lokat, karta debetowa Maestro lub VISA z możliwością płacenia w Internecie, dostęp do bankowości internetowej iNORD oraz możliwość zarządzania kontem przez telefon. Miesięczny koszt pakietu Klassikk to 8 zł, a Personale – 18 zł. Pakiet Eksklusiv jest bezpłatny, ale skierowany wyłącznie do zamożnych klientów, o miesięcznych wpływach na rachunek w wysokości co najmniej 40 tys. zł bądź posiadających w banku aktywa w wysokości 100 tys. EUR.

Na zmiany na rynku kart płatniczych zareagował także mBank. Do tej pory za każdą wypłatę gotówki z obcej maszyny bank pobierał prowizję w wysokości 5 zł. Teraz za tę samą cenę klienci uzyskają dostęp do wszystkich krajowych bankomatów - bez limitów jeśli chodzi o liczbę czy wartość transakcji. Usługa umożliwiająca wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce dostępna jest dla posiadaczy eKONTA (0 zł za otwarcie i prowadzenie) po aktywacji. Aby skorzystać z usługi, należy posiadać dowolną kartę debetową mBanku - np. Visa Electron (0 zł za wydanie i obsługę) lub Debit MasterCard (0 zł za wydanie, 0 zł lub 1,5 zł/mies. za obsługę; opłata nie jest pobrana, gdy klient dokonuje transakcji bezgotówkowych w wysokości min. 300 zł/mies.). Skorzystanie z usługi darmowych bankomatów jest dobrowolne. Klienci, którzy nie aktywują nowej opcji, nadal będą mogli bezprowizyjnie wypłacać środki z ponad 4,3 tys. maszyn w kraju (należących do sieci Euronet, Cash4You, eCard i BZ WBK).

Inwestycje.pl podają, że pod koniec kwietnia darmowe bankomaty wprowadzi ponadto ING Bank Śląski. Posiadacze Konta Direct będą mogli bez prowizji wypłacać gotówkę ze wszystkich krajowych maszyn. Prowadzenie Konta Direct jest bezpłatne, darmowe są również przelewy internetowe i telefoniczne.

Jak widać, lista instytucji oferujących darmowe wypłaty ze wszystkich lub części bankomatów systematycznie wzrasta. To niewątpliwie dobra informacja dla obecnych i potencjalnych klientów banków. Być może dzięki niższym opłatom i prowizjom Polacy nieposiadający jeszcze konta osobistego przekonają się do jego otwarcia, przyczyniając się tym samym do rozwoju obrotu bezgotówkowego, który – jak zapewnia NBP – jest tańszy i bardziej bezpieczny niż gotówkowy - podsumowują eksperci.

Inwestycje.pl

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Darmowe wypłaty z bankomatów coraz częstsze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!