reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Znamiona - oznaka dłuższego życia

(2010-12-09)

Londyńscy badacze odkryli, że komórki osób ze stosunkowo dużą liczbą znamion mają większą zdolność do odnawiania się. Ludzie tacy starzeją się wolniej i mają mocniejsze kości.

 

Znamiona, czyli zmiany skórne, na naszej skórze dzielą się na dwie grupy: wrodzone i nabyte. Pierwsze z nich mamy już po urodzeniu, drugie natomiast pojawiają się później. Bez względu na ich rodzaj, osoby, które zaobserwowały ich większą ilość na swoim ciele, mogą dłużej cieszyć się młodością, a ryzyko zachorowania na osteoporozę bywa mniejsze nawet o połowę, w porównaniu do osób o przeciętnej liczbie znamion.

 

Wynika to z budowy telomerów, czyli fragmentów chromosomów znajdujących się na ich zakończeniu. Umożliwiają one kompletne skopiowanie chromosomu i chronią przed nieprawidłowym podziałem. Telomer skraca się przy każdym podziale komórki, co odpowiada za proces starzenia się.

 

W przypadku skóry, na której znajduje się wiele znamion, telomery są dłuższe. A co za tym idzie – mogą dokonać większej liczby podziałów, spowolnić starzenie się, a także zwiększyć zdolność odbudowy kości, skóry czy mięśni.

 

Przeciętna liczba znamion nabytych wynosi 17. W sumie człowiek posiada średnio 30-40 takich zmian skórnych. Rekordziści osiągają wartości rzędu 600. Trzeba jednak pamiętać, iż pomimo korzyści płynących ze zwiększonej ilości znamion wiąże się z tym także zagrożenie. Osoby o dużej liczbie pieprzyków są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowań na nowotwory, nie tylko skóry, ale iw piersi czy jelita. Oznacza to, że może choć dłużej są młode, jednak częściej muszą poddawać się badaniom, obserwować zmiany skórne. Zwiększona liczba podziałów komórek jednocześnie oznacza większe prawdopodobieństwo niepoprawnego podziału. Ten z kolei może być właśnie przyczyną nowotworu. Najczęściej dotyka to osoby o jasnej cerze, które często opalają się. Szczególnie dotyczy to solarium. Z tego powodu tak ważne jest obserwowanie swojego ciała i zmian zachodzących na skórze.

 

Zatem przedłużona młodość nie jest bez konsekwencji i trzeba się liczyć z wiążącym się z tym ryzykiem.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
Uczymy się o chorobach, choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Znamiona - oznaka dłuższego życia

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!