reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Zmiany w systemi emerytalnym

(2010-05-06)

Co piata złotówka z budżetu państwa idzie na emerytury i renty. 64,7 mld zł przeznaczonych zostało na ten rok, to 22% jego wydatków.

Trzy odrębne systemy emerytalno - rentowe - pracowniczy (ZUS), rolniczy (KRUS), służb mundurowych (MSWiA, MON) - rządzą się różnymi prawami. Każdy ma też bolączki. Najlepiej jest z systemem pracowniczym. Dzięki reformie z 1999 r. jest szansa, że będzie wypłacalny, choć wciąż wymaga zmian. Na drugim biegunie jest system rolniczy, (zaledwie 5 proc. świadczeń pochodzi od ubezpieczonych), który można porównać do pacjenta w bardzo ciężkim stanie, funkcjonującego wyłącznie dzięki aparaturze podtrzymującej życie. System mundurowy kosztuje prawie 11 mld zł i także wymaga gruntownej przebudowy.

Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wciąż jest trudna i to mimo wygaśnięcia od początku 2009 roku większości przywilejów. Nadal płacimy za te przyznane wcześniej. Nie bez znaczenia odkładana jest wciąż decyzja o zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Budżet będzie też musiał dopłacać do świadczeń kompensacyjnych nauczycieli oraz do prawie 300 tys. osób uprawnionych do emerytur pomostowych. Część emerytury, 40-50 proc., będzie pochodzić z OFE. Już obecnie jest tam zgromadzone prawie 200 mld zł. Z prognozy FUS wynika, że największy deficyt ma fundusz wypłacający emerytury 232 - 297 mld zł. To głównie efekt polityki rządów, a nie starzenia ludności.

Inaczej niż w ZUS, który ma szanse na wypłacalność, wygląda sytuacja w systemie rolniczym. Jest on trwale niewypłacalny, dlatego że 99 proc. rolników opłaca składkę w wysokości 101 zł miesięcznie. A zyskuje dzięki temu m. in. prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej, zasiłków chorobowych czy macierzyńskich. Niewspółmierność kosztów w stosunku do świadczeń powoduje, że ponad 90 proc. wypłat z KRUS finansują podatnicy. Eksperci mówią, że część ludzi powinna zacząć opłacać więcej składek, kto miałby opłacać do KRUS wyższą składkę?. Biorąc pod uwagę szybko rosnące dochody rolników, nie byłoby problemu, aby część z nich z dnia na dzień zaczęła płacić ją w wysokości porównywalnej z prowadzącymi firmy w ZUS. Rząd jak na razie deklaruje tylko, że powiąże wysokości opłacanych przez rolników podatków i składek z wysokością ich dochodów.

Natomiast żołnierze i funkcjonariusze nie opłacają składek na emeryturę, a ich świadczenia finansuje budżet. Grupy te cieszą się też licznymi przywilejami - największy to możliwość odejścia na emeryturę po 15 latach służby. W efekcie zdecydowana większość, np. żołnierzy, decyduje się na przejście na emeryturę, mając niespełna 50 lat. Na przykład w 2008 roku spośród 3 tys. osób, które odeszły z armii, 1,1 tys. miało nie więcej niż 40 lat. Jeszcze gorzej jest, jeśli chodzi o odejścia na emerytury w policji. Na przykład w 2008 na emerytury odeszło ponad 5 tys, funkcjonariuszy, a co czwarty miał zaledwie 40 lat. Eksperci zgodnie zwracają uwagę, że to ogromne marnotrawstwo. Koszt wyszkolenia funkcjonariusza lub żołnierza może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Ponadto jest to kosztowne dla budżetu, który musi wypłacać emerytury na przykład 40-letniemu policjantowi czy żołnierzowi przez 40 lat .W tej sprawie rząd szykuje jednak zmiany.

Większa część krajów europejskich próbuje zwiększyć wydolność systemów emerytalnych. Na razie podwyższony został wiek emerytalny oraz wydłużony okresy pracy koniecznej do uzyskania świadczenia. Na przykład Niemcy podnoszą wiek emerytalny dla obojga płci do 67 lat (w latach 2012-2035). Podobnie robią Brytyjczycy i Węgrzy, gdzie wyniesie on docelowo 65 lat. W Czechach wyniesie 63 lata dla mężczyzn i 59-63 lata dla kobiet (zależy od liczby urodzonych dzieci). W Polsce czekają nas zapewne także niejedne reformy.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
ekonomia, gospodarka polska

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Zmiany w systemi emerytalnym

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!