reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Zmiany w prawie spadkowym

(2015-05-25)

Prawdopodobnie już pod koniec bieżącego roku wejdą w życie od dawna postulowane nowe regulacje dotyczące prawa spadkowego. Kogo będą dotyczyć? I co tak naprawdę ulegnie zmianie?


W lutym bieżącego roku Sejm przyjął w ostatecznym kształcie nowelizację prawa cywilnego dotyczącą odpowiedzialności za długi spadkowe.  W marcu z poprawkami poparł ją Senat.  Ustawa została skierowana do podpisu prezydenta. Rozwiązania wejdą w życie sześć miesięcy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, aby dać czas wierzycielom oraz instytucjom finansowym i bankom na przygotowanie się do zmiany.

 

B jak bezpieczeństwo

Zdaniem prawodawców obecnie obowiązujące przepisy nie chronią należycie spadkobierców przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi spadkowe przewyższające wartość aktywów sądowych. W chwili obecnej obowiązuje zasada nieograniczonej odpowiedzialności za długi spadkowe stanowiąca, że spadkobiercy odpowiadają za wszystkie długi zmarłego, o których wcześniej nie wiedzieli. Po nowelizacji spadkobierca odpowiadał będzie tylko za długo tylko do wysokości przyjętego majątku (tzw. odpowiedzialność z dobrodziejstwem inwentarza).

Jeśli więc np. wartość stanu czynnego spadku (aktywów spadku), wynosi 30 tysięcy złotych, a dług wynosi 60 tysięcy złotych, to wierzyciel od spadkobierców będzie mógł domagać się jedynie zapłaty w wysokości 30 tysięcy złotych.

Co więcej, aktualnie obowiązuje tzw. proste przyjęcie spadku. Według tej zasady spadkobierca, który nie złożył w ciągu sześciu miesięcy oświadczenia w przedmiocie odrzucenia lub innej formie przyjęcia spadku, wraz z majątkiem przejmuje pełną, nieograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe. Po zmianie przepisów spadkobierca automatycznie będzie odpowiadał za długi zmarłego jedynie do wysokości przyjętego majątku, a przyjęcie spadku wprost lub jego odrzucenie wymagać będzie złożenia specjalnego oświadczenia. Głównym założeniem jest więc zwiększenie ochrony obywateli przed niekorzystnymi skutkami braku złożenia stosownego oświadczenia.

 

O jak oszczędności

Po nowelizacji ustawy wejdzie w życie tzw. prywatny wykaz inwentarza. Dzięki niemu spadkobierca sam będzie mógł składać (w sądzie lub u notariusza) wspominany wykaz według wzoru ustalonego w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, a tym samym zaoszczędzić pieniądze, które do tej pory musiał przeznaczyć na ustalenie majątku przez komornika sądowego. Zmiana ta ma na celu umożliwienie wierzycielom spadkowym ewentualną weryfikacje sporządzanych przez spadkobierców wykazów inwentarza.

 

W jak więcej

Ponadto, do ustawy przeniesiono również część zapisów zawartych do tej pory w rozporządzeniach (ze względu na ich ustawowy charakter). Mowa tutaj m.in. o kwestiach nadzoru sądu nad organami wykonującymi czynności zabezpieczenia spadku oraz przepisów o postępowaniu w przedmiocie zabezpieczenia spadku i sporządzenia spisu inwentarza.

Nowelizacja poszerza także krąg osób, które mogą reprezentować stronę w postępowaniu cywilnym. Od tej pory będzie mógł nim być każdy wstępny (każdy przodek danej osoby – dziadek, pradziadek, prapradziadek, itd.). W chwili obecnej takie prawa obejmują jedynie rodziców.

Za wprowadzeniem nowelizacji przemawiają szczególnie społeczne oczekiwania oraz społeczne poczucie sprawiedliwości.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
pieniądze, polityka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Zmiany w prawie spadkowym

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!