reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Turystyka i rekreacja

Zmiany klimatyczne w Polsce

(2015-08-17)

burza.jpgGwałtowne ulewy, porywiste burze, fale upałów przekraczających 30 stopni Celsjusza i lekkie zimy to nowe dla Polski zjawiska atmosferyczne, które oznaczają postępujące zmiany klimatyczne. Są one efektem przesuwającej się na północ strefy zwrotnikowej i wzrostu średniej rocznej temperatury powietrza.

 

Częściej dopływające do Polski rozgrzane powietrze zwrotnikowe zderza się z dużo chłodniejszym powietrzem polarnym, co powoduje liczne burze i nawałnice mogące nawet powodować powodzie.

Ocieplenie klimatu powoduje także wydłużenie okresu wegetacji. Według badań, obecnie klimat Dolnego Śląska odpowiada klimatowi znanego z produkcji wina regionu Tokaju sprzed 20 lat. Daje to polskim rolnikom możliwość uprawy nowych roślin, chociażby winorośli.

 

Według prognoz, klimat w Polsce jak i w całej Europie będzie ulegał dalszemu stopniowemu ociepleniu. W ciągu 100 lat średnie roczne temperatury wzrosną o ok. 4 stopnie, co spowoduje, że Polska pod względem pogody będzie przypominać kraje śródziemnomorskie. Zima skróci się, lato wydłuży,  gwałtowne zjawiska atmosferyczne staną się normą.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
nauka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Zmiany klimatyczne w Polsce

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!