reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Złe funkcjonowanie nerek może być oznaką choroby serca

(2010-10-01)

Jeśli masz problemy z nerkami, coś nie tak może być również z twoim sercem. Zaburzenia w funkcjonowaniu nerek mogą być wczesną oznaką choroby serca albo wylewu – odkryto w dwóch, niezależnie przeprowadzonych badaniach.

 

Złe funkcjonowanie nerek może być oznaką choroby sercaW pierwszym badaniu, przeprowadzonym przez naukowców z USA i Tajwanu, odkryto, że zła praca nerek była powiązana z większym ryzykiem wylewu w późniejszym życiu.

 

Po przeanalizowaniu 33 badań, w których wzięło w sumie udział ponad 280 tysięcy ludzi, naukowcy odkryli, że osoby, u których tzw. współczynnik przesączania kłębuszkowego (ilość osocza przefiltrowana w jednostce czasu przez kłębuszki nerkowe do tzw. moczu pierwotnego) była na poziomie połowy przyjętej normy, były narażone na wylew aż o 43 procent bardziej. Największym ryzykiem obciążone były osoby pochodzenia Azjatyckiego.

 

Badacze, na których czele stoi Bruce Ovbiagele z Uniwersyeteu Kalifornijskiego, zalecają więc by osoby, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek były poddawane profilaktyce, m.in. powinny one brak leki na obniżenie cholesterolu.

 

Drugie badania przeprowadzili naukowcy z Wielkiej Brytanii i Islandii. Oni odkryli z kolei, ze osoby, u których stwierdzono chorobę nerek nawet w jej najwcześniejszym stadium, są w grupie podwyższonego ryzyka chorób serca. Przeanalizowali oni dane 17 tys osób żyjących w Islandii z okresu 24 lat.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Złe funkcjonowanie nerek może być oznaką choroby serca

Podobnie jest z nerkami i wątrobą. W większości wypadków problemy z nerkami są efektem jakiejś innej dolegliwości Więcej