reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Zdrowie zależy od miejsca zamieszkania?

(2010-08-27)

Według badań, które przeprowadzili naukowcy z New Jersey, najsprawniejsi są mieszkańcy Szwajcarii, Holandii i Hiszpanii, tymczasem Amerykanie, Kanadyjczycy i Australijczycy to nacje, wśród których najwięcej jest osób z nadwagą. Naukowcy donoszą, że poziom naszego zdrowia ma związek z tym, czy okolica, w której mieszkamy jest przyjazna spacerom i jeździe na rowerze.

 

Zdrowie zależy od miejsca zamieszkania?Badacze przeanalizowali dane z 14 państw. Sprawdzili dostępność terenów sprzyjających spacerom i jeździe rowerem oraz zbadali w jaki sposób mieszkanie na tych obaszarach może wpływać na zdrowie populacji.

 

Wnioski z ich badań wskazują na związek między podwyższonym ryzykiem otyłości i cukrzycy oraz zamieszkiwaniem na obszarach które nie sprzyjają aktywności fizycznej.

 

Naukowcy, którzy przeprowadzili badania, podkreślają, że  promocja chodzenia i jeżdżenia rowerem jako bezpiecznego, wygodnego i ekonomicznego sposobu na przemieszczanie się jest bardzo istotna.

 

Wtórują im naukowcy z Uniwersytetu w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej, którzy ostrzegają, że jeśli w dalszym ciągu będzie się projektować tereny mieszkalne w ten sposób, że dojazd samochodem będzie najbardziej racjonalnym sposobem na dotarcie do celu, wkrótce możemy się spodziewać wzrostu kosztów opieki zdrowotnej i pogorszenia jakości życia.

 

Ten problem jest szczególnie widoczny właśnie w USA czy Kanadzie. W Stanach Zjednoczonych są tereny (chociażby miasto Los Angeles), gdzie ciężko jest funkcjonować bez samochodu. W większości miast (poza Nowym Jorkiem) bardzo słabo jest też rozwinięta komunikacja miejska, co też nie sprzyja spacerom (na przystanek trzeba zwykle iść trochę dalej niż do swojego samochodu).

 

Mimo braków w ilości ścieżek rowerowych, możemy się więc pocieszyć, że z pewnością chodzimy i jeździmy na rowerach więcej od Amerykanów, a tym samym jesteśmy w lepszej formie. Pamiętajmy więc o zdrowiu i korzystajmy z tego, że nasze miasta są nie tylko dla samochodów.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, choroby, medycyna, nauka, samochody, sport, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Zdrowie zależy od miejsca zamieszkania?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!