reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Zdrowe serce to młody mózg

(2010-08-23)

Do wszystkich znanych i oczywistych powodów  by dbać o nasze serce, dochodzi kolejny. Okazuje się, że jego zdrowie ma wpływ na młodość naszego mózgu.

 

Zdrowe serce to młody mózgNaukowcy z uniwersytetu w Bostonie odkryli, że utrzymanie serca w dobrym zdrowiu spowalnia starzenie się mózgu. Według ich badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym Circulation: Journal of the American Heart Association, sprawny miesień sercowy oznacza młodszy i większy mózg.

 

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane 1504 osób, które brały udział w szerokich, trwających kilka dekad badaniach Framingham Offspring Cohort.  Wzięli oni pod uwagę informacje dotyczące mózgów oraz MRI serca tych ludzi.

 

Wyniki tych analiz pokazały, że generalnie, u wszystkich tych pacjentów (w wieku od 34 do 84 lat) wraz z wiekiem zmniejszał się rozmiar mózgu. Tzw. atrofia mózgu od dawna kojarzona jest ze starzeniem się i występuje w ostrzejszej formie w przypadku demencji.

 

Jak się jednak okazało, mózgi uczestnicy badań, których serca były w gorszej kondycji (niższy indeks sercowy, czyli wartość pojemności minutowej serca, przeliczonej na powierzchnię ciała) lub pompowały mniej krwi, były "starsze" od mózgów osób, których serca pompowały więcej krwi.

 

Według wniosków z badań, słaba pojemność minutowa serca (objętość krwi, którą serce tłoczy w ciągu jednej minuty do naczyń krwionośnych) postarzała mózg średnio o dwa lata. Dotyczyło to również zdrowych osób, które nie miały objawów choroby serca.

 

Co ciekawe, związek ten, został wykryty zarówno u młodszych uczestników badań (30-latków), jak i osób starszych, chorujących na serce. Nie ma on jednak bezpośredniego związku z chorobami serca. Naukowcy nie znają jeszcze dokładnej przyczyny tego związku, ale podejrzewają, że może wynikać on z tego, że mniejsza objętość krwi pompowanej do mózgu, nie zapewnia odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych dla komórek mózgu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Zdrowe serce to młody mózg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!