reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Uroda

Zbawienna moc drzemki

(2015-03-10)

12 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy, co na pierwszy rzut oka może wydawać się przedwczesnym żartem na Prima Aprilis. W potocznym myśleniu drzemanie w ciągu dnia to albo zbędne lenistwo i marnotrawstwo czasu, albo luksus na który pozwolić mogą sobie jedynie dzieci i bogacze.

 

Nic bardziej mylnego. Drzemka ani nie jest przywilejem najmłodszych i najbogatszych ani też nie można postrzegać jej jako bezsensowne leniuchowanie. W rzeczywistości jest to najlepszy sposób na regenerację energii, a co więcej posiada także walory zdrowotne!

 

Oto lista zbawiennych właściwości popołudniowej drzemki:

 

1. Odzyskiwanie sił

 

Jak wspomniano wyżej krótki sen w ciągu dnia pomaga błyskawicznie zregenerować organizm i dostarczyć mu energii do dalszej pracy. Mówiąc o „drzemce” mamy na myśli sen nie trwający więcej niż pół godziny. Tyle wystarczy by poczuć przypływ sił bez wrażenia znużenia czy rozespania, które często pojawia się po dłuższym śnie kilkudziesięciu-minutowym. Drzemka z pewnością jest lepszym sposobem na zmęczenie niż kawa czy napoje energetyczne, gdyż pobudza nas szybciej, a przy tym nie wpływa niszcząco na nasze zdrowie.

 

2. Poskramianie stresu

 

Udowodniono, że regularne ucinanie drzemek w ciągu dnia obniża w organizmie produkcję kortyzolu – hormonu stresu, co jednoznaczne jest z poprawą samopoczucia i nastawienia do życia. Człowiekowi łatwiej jest się skupić i efektywnie zorganizować swój dzień.

 

3. Walory zdrowotne

 

Poza wyżej wspomnianymi efektami drzemki, można wymienić jeszcze szereg jej innych  pozytywnych właściwości. Drzemanie pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowań na cukrzycę, ryzyko udaru czy nawet zawału serca. Osoby regularnie śpiące w ciągu dnia rzadziej sięgają też po kawę, co niweluje problemy z ciśnieniem i ryzyko uzależnienia od tej używki.

 

4. Poprawa jakości snu

 

Pogląd, iż popołudniowa drzemka zakłóca nocny sen należy traktować jako mit. Wręcz przeciwnie, pozwala zrelaksować się już w ciągu dnia, co wpływa na łatwość zasypiania wieczorem i większą regularność snu.

 

Jak widać, drzemka posiada wielką moc leczenia najróżniejszych dolegliwości. Poza tym nic nas nie kosztuje, jest przyjemna i daje dużo energii. Nie krępujmy się więc i kiedy znowu poczujemy senność w ciągu dnia, posłuchajmy co szepcze nam nasze ciało i zdrzemnijmy się!

 

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
pielęgnacja, rozrywka, zdrowie, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Zbawienna moc drzemki

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!