reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Zakwaterowanie w podróży

(2015-05-21)

W ostatnich latach w Polsce obserwujemy ciągły rozwój bazy noclegowej. Związane jest to nie tylko z powstawaniem nowych obiektów, ale co równie ważne, często z ciągłym podnoszeniem standardów. Wpływ na taki stan rzeczy ma  wiele  czynników. Przede wszystkim rosnąca w siłę konkurencja, która zmusza właścicieli do ciągłego poszerzania i polepszenia oferty. Zwiększa się również samoświadomość klientów oraz ich wymagania.

 

A jak agroturystyka

W ostatnich latach na popularności zyskała agroturystyka czyli odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku, w harmonii z naturą. Wypoczynek  na wsi to nie tylko ciekawy sposób na spędzenie urlopu, ale również idealna okazja, aby poznać zarówno bogactwo przyrodnicze kraju, jak i polską tradycję ludową. Często bywa łączona z pracą na roli, w zamian za miejsce noclegowe. Co ciekawe, również gospodarstwa agroturystyczne podlegają kategoryzacji bazy noclegowej (podobnie jak hotele i ich system gwiazdek). Wspomnianą kategoryzację przeprowadza Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Dzięki niej każdy klient może liczyć na gwarantowaną wysoką jakość usług. Z roku na rok przybywa gospodarstw, które poddają się kategoryzacji, a dzięki której można uzyskać jedną z czterech kategorii (najniższa kategoria STANDARD – bez słoneczka, kategoria pierwsza – jedno słoneczko, kategoria druga – dwa słoneczka oraz najwyższa kategoria, trzecia – trzy słoneczka). Niejednokrotnie, gospodarstwa takie ofertują swoim klientom najwyższy standard.

Co warte podkreślenia, wiele takich obiektów posiada specjalną ofertę dla najmłodszych wczasowiczów. Zabawki, ciekawe atrakcje dla dzieci, odpowiednia infrastruktura oraz niezbędny sprzęt (np. fotelik do karmienia, łóżeczko) to często już standard.

Warto również pamiętać, że do gospodarstw agroturystycznych zaliczają się zarówno pokoje gościnne, pokoje grupowe, samodzielne jednostki mieszkalne, ale także przyzagrodowe pola namiotowe.

 

H jak hotel

W ofertach hotelowych pojawia się coraz więcej typów pokoi, a także apartamentów.  O ciągłym podnoszeniu standardów świadczy również fakt, że coraz więcej takich miejsc przystosowanych jest do obsługi klientów niepełnosprawnych.

Co więcej, hotele często oferują już nie tylko noclegi, ale również możliwość skorzystania z coraz bogatszej bazy rozrywkowo – sportowej. Boiska, korty, baseny, jacuzzi, a nawet w pełni profesjonalne siłownie to już standard w obiektach o wyższym standardzie. Hotele takie oferują również swoim klientom rozbudowane usługi gastronomiczne obejmujące restauracje (w głównej mierze wysokiej klasy), bary czy kawiarnie.

Jednocześnie z roku na rok poszerzany jest zakres usług dodatkowych takich, jak zamawianie taksówek, przechowywanie drogocennych rzeczy w sejfie, czyszczenie ubrań czy sprzedaż biletów na wydarzenia kulturalne. Krok po kroku wzrasta liczba obiektów w pełni klimatyzowanych oraz oferujących bezprzewodowy dostęp do Internetu.

 

M jak motel

W czasie podróży skorzystać można także z oferty moteli, czyli obiektów hotelowych usytuowanych przy drodze – zazwyczaj na obrzeżach miast oraz przy głównych trasach samochodowych.  Motele, zazwyczaj świadczą podstawowe usługi hotelowe w niskich cenach.  Obiekt taki musi oferować swoim klientom co najmniej 10 pokoi (większość miejsc w pokojach jedno i dwuosobowych), parking oraz podstawowe usługi gastronomiczne. W motelach goście zatrzymują się zwykle na krótki okres. W ostatnich latach wiele obiektów zostało odnowionych lub przynajmniej odświeżonych. Również i tutaj nierzadko wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Niestety, szczególnie z powodu lokalizacji, zdarzają się sytuacje, w których głównymi gośćmi takich obiektów są klienci pań do towarzystwa. Warto jednak pamięć, że na rynku nie brakuje moteli o najwyższym standardzie i szerokiej ofercie usług.

 

S jak schronisko górskie samotnia.jpg

Skorzystać można również z szerokiej bazy schronisk górskich, której poziom z roku na rok ulega poprawie. Dotyczy to jednak w głównej mierze infrastruktury sanitarnej – toalet oraz pryszniców. Przez lata większość obiektów nie przechodziła gruntownych remontów, a stan węzłów sanitarnych pozostawiał wiele do życzenie. W chwili obecnej w wielu schroniskach ciepła woda czy suszarnia to już standardem.  Niestety, nie wszystkie obiekty w wyniku prywatyzacji zyskały na jakości. Wiele takich miejsc stało się swego rodzaju hotelami górskimi, zatracając tym samym swój niepowtarzalny klimat i charakter. Niejednokrotnie wzrost cen nie pociągnął za sobą innych zmian. Do chwili obecnej nie brakuje schronisk gdzie chociażby gniazdka elektryczne nie działają. Co więcej, coraz trudniej znaleźć obiekt, gdzie możliwe jest spanie na podłodze, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów. Ponadto, w wielu schroniskach koniecznością stały się wcześniejsze rezerwacje, przez co również straciły one na wyjątkowości.

Co warto podkreślić, coraz częściej schroniska górskie starają się przyciągać turystów, oferując im zajęcia dodatkowe, które urozmaicają pobyt w trakcie złej pogody oraz wieczorami. Często są to np. pokazy zdjęć, pokazy filmów podróżniczych oraz niejednokrotnie spotkania z podróżnikami.  Co bardzo istotne, schroniska umożliwiają również turystom pomoc w dalszej wędrówce (np. wybór odpowiedniego szlaku, sprawdzenie prognozy pogody).

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego miejsca wypoczynku to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych w czasie jego planowania. Dlatego warto go dokładnie przemyśleć.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Zakwaterowanie w podróży

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!