reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Technologia

Zakupy przez Internet - czy warto?

(2010-12-01)

Zakupy przez InternetNiemal wszystkie produkty dostępne w regularnej sprzedaży są oferowane również w sklepach internetowych. W jaki sposób zdecydować się na formę kupna? Czy zakupy przez Internet zawsze są bardziej opłacalne?

 

Niewątpliwą zaletą kupna drogą internetową jest możliwość dokonania ich w domu, trzeba się tylko zarejestrować (allegro.pl, ebay.pl), a czasem i to nie jest konieczne (sklep wyspecjalizowane w jakiejś dziedzinie). Oprócz tego dostępny jest niezwykle szeroki asortyment, a coraz więcej portali oferuję funkcję porównania wybranych produktów. Pozwala to sprawdzić czym różnią się np. pralki różnych firm albo która z nich oferuje najbogatsze wyposażenie w ramach wskazanej przez nas ceny.

 

W sprzedaży regularnej do dyspozycji klienta jest tylko ten towar, który zmieścił się na wystawie. Sklep taki, oprócz ograniczeń powierzchniowych, musi także wliczyć w cenę opłaty za lokal (szczególnie dotkliwe może to się okazać w centrum dużego miasta, w galerii), wypłaty dla pracowników, ekipy sprzątającej etc. Takie zabiegi znacząco podnoszą ceny oferowanych produktów.

 

Sklepy internetowe również generują dodatkowe koszty, jak choćby reklama lub opłaty za prowadzenie i aktualizację witryny. Jednakże są to koszty o wiele mniejsze, co szybko rzuca się w oczy przy porównywaniu cen interesujących nas produktów. Wadą takich zakupów jest też dodatkowy koszt związany z wysyłką. Taką opłatę niemal zawsze pokrywa kupujący. Jest to duża niedogodność szczególnie gdy wartość zakupów jest niewiele większa bądź równa opłacie za przesyłkę. To sprawia, że towar o niedużej wartości lepiej jest kupić w sposób tradycyjny.

 

Wyjątkiem wśród drobnych produktów są te trudno dostępne. Na przykład miłośnicy płyt winylowych, fani literatury obcej w oryginalnym języku ciekawe rzeczy mogą znaleźć właśnie w sklepie internetowym.

 

Warto jednak zainteresować się kupnem dużych produktów, np. AGD, RTV, właśnie przez Internet. Ceny są konkurencyjne, a dowóz towaru często zamyka się w kwocie 100zł -  taki koszt nadal pozwala na spore oszczędności.

 

Przy zakupie ubrań, butów, szalików i innych dodatków ponownie wygrywa sprzedaż tradycyjna. W sklepie można przymierzyć bluzkę, sprawdzić samemu jakość materiału, przekonać się czy buty są wygodne. Zamawiając towar drogą internetową kupujemy trochę w ciemno. Sprzedawcy z reguły starają się podać wszelkie wymiary, dokładne opisy, ale może się okazać, że akurat ten jeden centymetr robi wielką różnicę.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
technologia, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Zakupy przez Internet - czy warto?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!