reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Za rok wszystkie PIT-y rozliczymy przez internet

(2010-07-05)

Już od przyszłego roku, wszystkie rodzaje zeznań podatkowych będzie można składać w formie elektronicznej bez konieczności potwierdzania ich kwalifikowanych podpisem elektronicznym.

 

Jak poinformowało w zeszłym tygodniu Ministerstwo Finansów, przez internet będzie można wysyłać również korekty zeznań. Ma to ułatwić rozliczanie się i zmniejszyć kolejki w urzędach skarbowych.

Przedstawiciele Ministerstwa poinformowali na środowej konferencji prasowej, że cały czas trwają prace nad usprawnieniem aplikacji internetowych resortu finansów.  W 2011 do listy PIT-ów, które będzie można złożyć elektroniczne dojdą trzy kolejne, w tym deklaracja przychodów z najmu. W ten sposób wszystkie obecne w Polsce rodzaje rozliczeń podatkowych będą dostępne w formie internetowej.


Składanie zeznań przez internet będzie prostsze

 

Ponadto  deklaracje podatkowe, które wypełnimy w przyszłym roku przez internet mają być uproszczone. Planowane jest zmniejszenie ilości wpisywanych do formularzy danych. Kolejna nowość i ułatwienie w porównaniu do obecnego stanu to zmiany dotyczące wspólnego rozliczania się małżonków za pośrednictwem internetu. Od 2011 roku nie będą już oni musieli dostarczać dodatkowych, papierowych upoważnień.

W przyszłym roku wprowadzony ma zostać także elektroniczny system, który umożliwi wymianę danych między resortami finansów i pracy, dzięki któremu możliwe będzie przekazywanie danych o dochodach osób starających się o pomoc społeczną. Ułatwi to tym osobom składanie podać o taką pomoc, w tej chwili same muszą dołączać zaświadczenia o zarobkach.

 

Korekty też w formie elektronicznej

 

Ważną zmianą i ułatwieniem, które dostępne będzie od 2011 roku jest też możliwość złożenia korekty internetowego zeznania podatkowego również w formie elektronicznej. Obecnie trzeba to robić osobiście w urzędzie.

Co istotne, składając wszystkie PIT-y nie będziemy mieć obowiązku potwierdzania ich tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Konieczność posiadania takiego podpisu do rozliczeń spoczywa tylko na firmach.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
ekonomia, gospodarka polska, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Za rok wszystkie PIT-y rozliczymy przez internet

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!