reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Z nietrzymaniem moczu można walczyć również ćwicząc!

(2010-10-27)

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka wielu kobiet po menopauzie. Można jednak z nim walczyć także przy pomocy odpowiednich ćwiczeń.

 

Z nietrzymaniem moczu można walczyć również ćwicząc!Ćwiczenia mogą nie tylko pomagać walczyć z problemem, ale są też sposobem na profilaktykę. Mogą być stosowane w przypadkach lżejszych postaci nietrzymania moczu. Ich podstawowym celem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, odpowiadających za podtrzymywanie pęcherza, narządów rodnych, cewki moczowej i odbytu, które rozluźniają się z wiekiem.

 

Przyczyną rozluźnienia się tych mięśni może być też otyłość, porody, a także ciężka praca fizyczna. Przez problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tych mięśni dochodzi do nietrzymania moczu, jego częstszego oddawania oraz obniżania się ściany pochwy.

 

Odpowiedni dla nas rodzaj ćwiczeń zalecić powinien nam ginekolog lub urolog. Istnieją trzy podstawowe rodzaje ćwiczeń, które mogą być stosowane jako samodzielna terapia lub leczenie wspomagające. Na czym polegają?

 

Ćwiczenia Kegla

 

To najstarsza metoda ćwiczeń na wzmacnianie miednicy, nie potrzebujemy do nich żadnych specjalnych przyrządów. Opierają się one na powtarzaniu serii skurczów i rozkurczów mięśni (mięśnie, które czujemy oddając mocz). Wykonujemy te ćwiczenia stojąc lub leżąc, trzy razy dziennie przez 5-10 minut, z czego każdy skurcz musi trwać przynajmniej 5 sekund. W czasie ćwiczeń nie napinamy mięśni brzucha.

 

Ćwiczenia z użyciem stożków dopochwowych

 

Stożek wkładany przez kobietę do pochwy pobudza mięśnie do skurczu, w miarę czasu stosowane są coraz cięższe przyrządy, które zwiększają silę skurczu. Ćwiczenia w pozycji stojącej wyraźnie poprawiają statykę dna miednicy.

 

Biofeedback

 

Te ćwiczenia polegają na stosowaniu specjalnego przyrządu mierzącego siłę skurczu i rozkurczu mięśni dna miednicy. Przyrząd ten umieszcza się w pochwie. Ta technika jest bardzo pomocna na początku terapii. Uczy pacjentkę jak prawidłowo kurczyć ćwiczone mięśnie. Niestety może być stosowana tylko w gabinetach lekarskich.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, choroby, sport, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Z nietrzymaniem moczu można walczyć również ćwicząc!

Szkoda, że nie wspomniano w tym artykule o elektrostymulatorach, które wg mnie są bardzo skuteczne w leczeniu tej przypadłości. Więcej