reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Kultura

Z czego dumni są Polacy?

(2010-07-08)

Według badań opinii publicznej przeprowadzonych ostatnio przez CBOS, wydarzenie historyczne, które napawa nas największa dumą to wybór Karola Wojtyły na papieża. Na drugim miejscu znalazł się Okrągły Stół i upadek komunizmu, a na trzecim Sierpień 1980.

 

Podobne badanie przeprowadzono 23 lata temu, w 1987 roku. Wtedy na pierwszym miejscu Polacy umieścili bitwę pod Grunwaldem. Dzisiaj znalazła się ona dopiero na piątym miejscu.

Za najważniejsze uznajemy wybór Polaka na papieża (33 procent ankietowanych) , Okrągły Stół (22 procent) oraz wydarzenia sierpnia 1980 roku (18 procent). Dla 6 procent najważniejsze jest Powstanie Warszawskie a dla 5 - przystąpienie Polski do Unii europejskiej i NATO.

Za wydarzenie najbardziej przełomowe dla naszego kraju ankietowani uznali upadek komunizmu oraz II wojnę światową. Dla jednej piątej badanych takim wydarzeniem był wybór Karola Wojtyły na papieża. Co ciekawe aż 8 procent Polaków za wydarzenie najbardziej przełożone uznało niedawną katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem (miejsce 6 na tej liście tuż za rozbiorami). Dla porównania tylko 1 procent wskazał na zbrodnię katyńską.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-16 czerwca na liczącej 977 osób, reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
polityka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Z czego dumni są Polacy?

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!