reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Wykonaj bezpłatną mammografię!

(2013-01-22)

 

Wygraj życie – wykonaj bezpłatną mammografię!


Rak piersi to choroba nowotworowa, która wciąż w naszym kraju jest postrzegana, jak wyrok śmierci. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia zwiększa się wraz z wiekiem - najwięcej zachorowań odnotowuje się u kobiet będących w grupie wiekowej 50-70 lat. Wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe dla procesu leczenia – zwiększa szansę na wygranie walki z rakiem! Zrób bezpłatną mammografię! Bezpłatne badanie mammograficzne można wykonać w Pracowni Scanmed Multimedis (w budynku Szpitala Św. Rafała), znajdującej się przy ul. Bochenka 12 w Krakowie. Więcej informacji oraz zapisy na badania dostępne są pod numerem: 12 629 88 00.

mammografiaBezpłatne badania mammograficzne przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat, jeżeli nie wykonywały badanie w ramach programu w ciągu ostatnich 2 lat. Badania są finansowane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pod numerem Telefonicznego Centrum Obsługi: 12 629 88 00 mogą się również zarejestrować na badanie płatne kobiety, które nie spełniają warunków programu.

Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem, mogę powiedzieć coś, co zabrzmi jak truizm, lecz jest jedyną skuteczną metodą chroniącą przed nowotworem – wykonujmy badania profilaktyczne oraz podnośmy swoją wiedzę na temat raka piersi i czynników ryzyka. Wiedza jest sprawą kluczową, lecz musi być poparta działaniami w zakresie świadomej profilaktyki! - mówi dr hab. n. med. Piotr Skotnicki ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.



Wyprzedź chorobę

Rak piersi to nowotwór charakteryzujący się długą fazą przedkliniczną i zazwyczaj objawia się po latach utajonego wzrostu. Mówi docent Skotnicki:
Najwięcej kobiet choruje w grupie wiekowej 50-70 lat. Jednak to nie jest reguła, problem bowiem dotyczy wszystkich kobiet, nawet tych po 20-tym roku życia. Należy zapamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie wraz z wiekiem, dlatego tak ważne są badania zarówno USG, jak i mammografia, które obrazowo pokazują, że w piersiach nie ma dostrzegalnych zmian patologicznych.

mammografiaMammografia jest podstawowym badaniem radiologicznym gruczołu piersiowego, które pozwala na wczesne wykrywanie i rozpoznanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Dla porównania badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów dopiero o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii oceniana jest na 80-97%. Guz wcześnie wykryty ma zazwyczaj małe rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, często pozwalającego zachować pierś.



Genetyczne obciążenie

Choroba staje się poważnym zagrożeniem dla kobiet, których bliskie krewniaczki: mama, babcia, ciotka, siostra, chorowały na nowotwór piersi. Rak piersi uwarunkowany genetycznie jest wynikiem mutacji genów BRCA1 i BRCA2 oraz innych mutacji rodzinnych. Kobiety z takich rodzin, powinny zdecydować się na szczególną profilaktykę – systematyczne badania USG piersi lub mammograficzne.

Prawdopodobieństwo zachorowania kobiety, której mama lub siostra miała raka piersi przed 40 rokiem życia wynosi nawet 50%! Stąd też apel, aby każda kobieta przed 30 rokiem życia wykonała USG piersi i pamiętała o mammografii, kiedy ukończy 40 rok życia – kończy docent Skotnicki ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Kraków, aktywność seniora, erotyka, pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Wykonaj bezpłatną mammografię!
2013-01-29 | 11:02:55

Mammografia, czy USG piersi?
Wybór zależy od kilku czynników. Tym najważniejszym jest wiek. Zakłada się, że do 40. roku życia podstawowym badaniem w profilaktyce raka piersi jest USG. Wynika to z tego, że piersi kobiet przed menopauzą i po niej lub w okresie okołomenopauzalnym różnią się. U kobiet młodych przeważa tkanka gruczołowa, u kobiet starszych zaczyna przeważać tkanka tłuszczowa. Tę pierwszą lepiej badać za pomocą ultrasonografii, drugą można badać przy użyciu mammografu.
Istnieją jednak od tego odstępstwa. U niektórych kobiet nawet po 40. roku życia piersi nadal są mocno ugruczolone, np. w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej.
Więcej

2013-01-24 | 13:42:38

JA wykonuję regularne badania usg piersi. Nie wiem czy powinnam już zacząć robić mammografię, czy jeszcz wystarcza usg. Mam 42 lata. Czym różnią się obydwa badania? Więcej

2013-01-23 | 20:06:05

Profilaktyka jest najważniejszą rzeczą na jaką trzeba znaleźć czas. Moje drogie Panie, wiem co mówię. Regularnie badam się od ponad 15 lat. Pamiętajcie lepiej jest zapobiegać niż leczyć! nie zawsze można pomóc choremu... :/ Badajcie się i pamiętajcie o tym. Tym barrdziej że jest to w pełni refundowane z NFZ! Pozdrawiam Więcej

2013-01-23 | 12:47:44

Zapraszamy wszystkie kobiety chcące profilaktycznie się zbadać na Fundusz NFS do naszego MammoBusa, który jeździ po Polsce i dociera do każdego zainteresowanego. Zapisy odbywają się telefonicznie pod nr 42 254 64 10 lub 517 544 004 i są obowiązkowe. Więcej