reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Wyjść z tłumu czyli nowoczesne kierunki studiów

(2010-05-18)

Z roku na rok powstają nowe kierunki studiów. Takie kierunki jak oceanografia czy sinologia już nikogo nie dziwią. Ale nauka o dziewictwie, przemocy domowej?.

Gender studies - bo o nich mowa, to nowoczesne kierunki studiów. Czy tylko dla feministek?


Czym jest gender?

W Warszawie, Krakowie, Łodzi wszędzie tam możesz zapisać się na  kierunek studiów jakim jest gender studies. Jest to nauka której przedmiotem są społeczno- kulturowa tożsamośći płciowe.

Początkiem swym sięgają lat 70 kiedy to akademickie efekty fali feminizmu narodziły nowa dyscyplinę. Przedmiotami podejmowanymi w gender studies to różnego rodzaje różnice kulturowe i społeczne w normach męskości i kobiecości. Problematyka płci kulturowej analizowana w powiązaniu z kwestami klasowymi, etycznymi, rasowymi. Badanie są również normy seksulane oraz obszary seksualnej nienormatywności.

Teoria społeczeństwa patriarchalnego jest niesamowicie ważnym schematem nauki. W myśl paradygmatu kobiety są ofiarami instytucjonalnie utrwalonej męskiej dominacji w społeczeństwie i kulturze. W myśl tego kobiety były wykluczane z najważniejszych decyzji podejmowanych w kraju i życiu społecznym.

Nauka podejmowana jest na wielu obszarach dyscyplin akademickich, do głównych z nich należą filozofia, historia, psychologia, socjologia, historia sztuki, ekonomia. Uczeni przyjmują założenie że wszystkie aspekty życia społecznego uwarunkowane są różnicami płci.

Do kogo są skierowane

Studia skierowane są w głównej mierze dla nauczycieli, pedagogów, filozofów, pracowników agencji reklamowych, organizacji pozarządowych, oraz dla wszystkich tych którzy interesują się zjawiskiem feminizmu oraz stereotypami jakie panują w obrębie płci.

Ośrodki akademickie

W Polsce nie mamy zbyt wielu ośrodków naukowych które proponują studia z zakresu tej dzieciny. Najwięcej ofert możemy znaleźć w stolicy, Krakowie bądź w Łodzi.

Ośrodki te prześcigają się w tworzeniu nowych, unikatowych, przedmiotów. W Warszawie możemy np. uczęszczać na zajęcie pt: „Dostałam to od mamy. Relacja matka - córka w perspektywie feministyczne", „Płeć w domu i w pracy - aspekty prawne", „Dziewictwo - rytuał bez przewodnika","Płeć w mediach", „Płeć a przemoc domowa", „Płeć w polityce i na rynku pracy", „Prawo a płeć". W Krakowie mamy możliwość studiowania po angielsku, oraz naukę pod kontem mniejszości etnicznych, religijnych i narodowych, zjawiskami migracji we współczesnym świecie, problematyką wojny i przemocy, wzajemnymi zależnościami pomiędzy płcią, rasą, i klasą społeczną oraz rolą mediów i kultury w życiu międzynarodowym.

Kto się może zapisać

Na studia może zapisać się każdy, kto posiada tytuł magistra, są to studia podyplomowe trwające rok, koszt waha się między 1000- 5000 złotych, zależy od ośrodka akademickiego. Zajęcia prowadzone są przez znanych i wybitnych specjalistów z dziedziny feminizmy oraz różnic kulturowych, dr Bożena Umińska, prof. Magdalena Środa, prof. Monika Płatek. Kazimiera Szczuka, Sebastian Duda, Karolina Krasuska, Agnieszka Mrozik, Katarzyna Sierakowska.

Osoby mieszkające we Wrocławiu i zaintrygowane tym kierunkiem studiów mogą uczestniczyć w bezpłatnych wykładach poświęconych problematyce gender. Celem grupy jest promowanie i rozpowszechnianie myśli feministycznej, podnoszenie świadomości dotyczącej tematyki płci

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
nauka, rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Wyjść z tłumu czyli nowoczesne kierunki studiów

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!