reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Wydaje ci się, że jesteś panem swojej pamięci?. Nic mylnego, pamięć jest Twoim panem.

(2010-05-06)

 

Już po raz kolejny wracasz do domu z pustą reklamówką bo nie jesteś pewien co miałeś kupić w sklepie, czy zamknąłeś drzwi albo wyłączyłeś gaz pod zupą. Zapewne za którymś razem zaczynie nas to irytować. Na szczęście istnieją sposoby które pomogą pobudzić nasz mózg do pracy.

 

Co to właściwie jest ta pamięć? To nieuchronne zjawisko które z wiekiem ulega osłabieniu. Należy przy tym pamiętać że u wszystkich ludzi przebiega inaczej. Czasem udaje nam się spotkać osobę która pomimo podeszłego wieku cechuje się jasnością umysłu. Nie brakuje też takich których pamięć opuszcza już za młodu Zgodnie ze statystykami które wykonali lekarze wychodzi iż u 40% osób po sześćdziesiątym rok pamięć jest nadal w jak najlepszej formie. U pozostałych 60% występują pewnie jej deficyty, często określane jako łagodne zaburzenia poznawcze. Dotyczy to w głównej mierze rzeczy świeżych oraz kojarzeń faktów. Rzadziej natomiast przypominamy sobie epizody związane z naszym życiem. Wśród osób po siedemdziesiątym, osiemdziesiątym roku życia deficyt w pamięci występował prawie u każdego z badanych. Cierpimy w wyniku utraty pamięci, a nasze zdolności intelektualne zostają obniżone o 25-40 proc. Niektórzy z nas szukają pomocy medycznej, pozostali przystosowują się do niej.

 

Istotna jest walka z naszym ciałem, nie musimy się wcale poddawać. Lekarze zachęcają nas do ćwiczenia szarych komórek poprzez prowadzenia życia towarzyskiego i intelektualnego. Wystarczy kilka prostych systematycznych ćwiczeń, należą do nich czytanie książek, gazet, rozwiązywanie krzyżówek. Możemy także pisać listy do naszych wnucząt bądź dzieci. Zacznij grać w scrable, szachy, brydża, gry te uczą strategicznego myślenia i zapamiętywania, oraz pobudzają nasze szare komórki. Równie ważny jest ruch na świeżym powietrzu, który nas dotlenia, możesz jeździć na rowerze jeżeli zdrowie Ci na to pozwala, albo wychodzić na długie spacery do parku.

 

Do swojej diety powinniśmy wprowadzić produkty bogate w witaminy A i B oraz B12. Jadać świeże owoce i warzywa. Wystrzegajmy się alkoholu, kawy i palenia papierosów te używki wpływają źle na nasze szare komórki.

Pamięć ludzka nieuchronnie zmienia się wraz z wiekiem. Większość z nas może jednak opóźnić ten proces. Wymaga to pewnego wysiłku, ale rezultat jest tego wart.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Wydaje ci się, że jesteś panem swojej pamięci?. Nic mylnego, pamięć jest Twoi...

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!