reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ważne tematy

Wybory 2010. II tura już w niedzielę

(2010-07-01)

Za kandydatami na Prezydenta RP ostatnia debata. Druga tura odbędzie się w niedzielę, 4. lipca. Mimo że głosowanie przypada na gorący, letni termin, możemy wziąć w nim udział nawet na urlopie.

 

Ostatnie sondaże wskazują na wyraźną przewagę kandydata PO. Według SMG/KRC dla TVN24 z 28 czerwca, Bronisław Komorowski ma 54 procent poparcia a Jarosław Kaczyński 41 procent. Znając jednak różnice między sondażami a wynikami wyborów sprzed 5 lat, niczego do końca nie możemy być pewni. Poza tym wciąż mamy kilka procent osób niezdecydowanych. Bez względu na to, kogo popieramy, do wyborów iść warto, a żeby zagłosować powinniśmy pamiętać o kilku przydatnych zasadach.

 

Wybory nie przekreślają wakacyjnych planów

 

Aby zagłosować w innym miejscu niż to, w którym jesteśmy zameldowani, możemy skorzystać z dwóch sposobów. Pierwszy to dopisanie się do konkretnego okręgu wyborczego, to niestety było możliwe tylko przed pierwszą turą wyborów (do 10 czerwca). Pozostaje nam więc sposób drugi, czyli zgłoszenie się do naszego urzędu gminy po dokument upoważniający do głosowania poza miejscem zamieszkania. Zaświadczenie takie można uzyskać również przed II turą wyborów. Możemy się po nie zgłaszać do 2 lipca. Za takim dokumentem możemy głosować w dowolnym lokalu wyborczym, również za granicą. Należy jednak pamiętać, by go nie zgubić, ponieważ bez niego tracimy prawo głosu (popranie tego zaświadczenia jest równoważne z wypisaniem z naszego okręgu wyborczego).

 

Głosowanie w szpitalach

 

Jeśli dokładnie w dniu wyborów znajdziemy się w szpitalu lub zakładzie pomocy społecznej, zagłosujemy tylko wtedy, gdy wcześniej wzięliśmy zaświadczenie o prawie do glosowania z naszego urzędu gminy.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli trafiliśmy tam wcześniej. Spisy wyborców sporządzane są tam bowiem na postawie wykazu osób, które będą przebywać tam w dniu wyborów. Placówki służby zdrowia miały za zadanie przekazanie tych list do właściwych urzędów gminy do 10 czerwca.

 

Głosowanie przez przedstawiciela

 

W tegorocznych wyborach prezydenckich istnieje możliwość głosowania przez przedstawiciela. Prawo udzielenia pełnomocnictwa do głosowania mają osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Przysługuje ono również osobom z orzeczoną niezdolnością do samodzielnej egzystencji, całkowitej niezdolności do pracy lub z I lub II grupą inwalidzką. Prawo do głosowania przez przedstawiciela mają również osoby, które najpóxniej w dniu wyborów skończą 75 lat.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co wyborca udzielająca pełnomocnictwa. Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta, na 10 dni przed wyborami.

 

Karty do urn!

 

Kiedy już dotrzemy do naszych lokali wyborczych, pamiętajmy o oddaniu ważnego głosu. Liczą się tylko te karty, na których postawimy jeden krzyżyk przy nazwisku jednego kandydata. W tę niedzielę głosować możemy od godziny 6.00 do 20.00.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
polityka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Wybory 2010. II tura już w niedzielę

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!