reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Wspomnienia o Garbo i Czyżewskiej w warszawskim kinie Iluzjon

(2010-09-09)

We wrześniu ciekawą propozycję kulturalną przygotowało warszawski Iluzjon (kino Filmoteki Narodowej). Przez cały miesiąc będzie można oglądać najważniejsze filmy z dorobku dwóch wybitnych aktorek: Grety Garbo i Elżbiety Czyżewskiej.

 

Wspomnienia o Garbo i Czyżewskiej w warszawskim kinie IluzjonNa rok 2010 przypada podwójna rocznica związana z Gretą Garbo - 105. rocznica urodzin oraz 20. rocznica śmierci. To doskonały czas by przypomnieć tę wielką aktorkę w jej najznamienitszych wcieleniach pochodzących z dźwiękowego okresu jej kariery. Spośród bogatego wachlarza ról, jakie wykreowała w ciągu blisko 20 lat przed kamerą przypadających na przełom okresu niemego i dźwiękowego, Filmoteka Narodowa wybrała 10 obrazów poczynając od pierwszego dźwiękowca z jej udziałem - "Anny Christie" z 1930 roku po "Dwulicową kobietę" z 1941, po którym Garbo zakończyła swą karierę filmową.

 

W odróżnieniu od innych gwiazd kina niemego, wprowadzenie dźwięku nie załamało kariery boskiej Grety, wręcz przeciwnie – krytyka zachwycona była jej niezwykle głębokim, poetyckim kontraltem. Widzów zaś czarowała królewską doniosłością gestów i spojrzenia. W Iluzjonie w dniach 6-27 września będzie można zobaczyć także inspirowany życiem najsłynniejszej kobiety-szpiega film "Mata Hari", adaptację powieści Lwa Tołstoja – "Anna Karenina", czy reklamowaną hasłem "Garbo się śmieje!" – "Ninoczkę".

 

Wspomnienia o Garbo i Czyżewskiej w warszawskim kinie IluzjonOprócz hołdu wielkiej damie X Muzy, Iluzjon we wrześniu pożegna filmowo, zmarłą niedawno, Elżbietę Czyżewską – jedną z najciekawszych osobowości ekranowych lat 60. XX wieku. Znakomita aktorka doskonale radziła sobie zarówno we wcieleniach komediowych ("Małżeństwo z rozsądku", "Giuseppe w Warszawie"), jak i w kreacjach dramatycznych ("Niekochana", "Walkower"). Do swych projektów angażowali ją najwybitniejsi twórcy owego czasu – Skolimowski, Bareja, Wajda. Jej oszałamiającą karierę przerwał wyjazd do USA, gdzie mimo prób nie udało jej się osiągnąć pozycji, jaką miała w Polsce. Poświęciła karierę dla rodziny, ale mimo to na stałe wpisała się w panteon polskich gwiazd filmowych. W dniach 19-28 września będzie można podziwiać 9 diametralnie różnych ekranowych wcieleń aktorki.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
filmy, rozrywka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Wspomnienia o Garbo i Czyżewskiej w warszawskim kinie Iluzjon

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!