reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Wpływ alkoholu na zdrowie: kieliszek wina zbawienny?

(2010-04-25)

Pić czy nie pić? Zdrowe jest picie wina czy nie? Eksperci portalu nasze-wina.pl wyjaśniają jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć spożywanie wina do posiłku.

„Nie za dużo i nie za mało” - tak według znawców powinno brzmieć motto tych, którzy chcieliby zaznać pozytywnych efektów działania wina na zdrowie. Umiarkowane picie oznacza od dwóch do czterech kieliszków wina dziennie. Jednakże jak zaznaczają eksperci, wszystko zależy oczywiście od masy ciała oraz płci. Inaczej bowiem zareaguje na wypity alkohol 55-kilogramowa kobieta, a inaczej 80 kg mężczyzna. Należałoby jednak pamiętać, że te 2 - 4 kieliszki to nie ilość uśredniona - powstrzymywanie się od picia wina w ciągu tygodnia nie oznacza, że trzeba nadrabiać te ilości w weekend. Co więcej, wino powinno się pić jako dodatek do posiłku, nigdy zaś na pusty żołądek. - Większość dobroczynnych dla człowieka substancji, takich jak witaminy i minerały, pochodzi z samych winogron, podczas gdy etanol i gliceryna powstają już w procesie produkcji wina - mówi Szymon Kamiński, ekspert portalu nasze-wina.pl. - Warto również wspomnieć, że przez stulecia wino postrzegane było nie tylko jako produkt luksusowy, ale także jako lekarstwo - dodaje.

Zdaniem naukowców, alkohol może wspomóc obieg krwi w organizmie, a regularne picie wina może dodatkowo regulować poziom złego cholesterolu. Wino w swoim składzie posiada związki nazywane fenolami, które wspomagają ochronę naczyń włoskowatych oraz kolagenu w ścianach naczyń krwionośnych. Fenole mają także właściwości antyutleniające, co hamuje rozpad błon komórkowych zarówno w tętnicach wieńcowych, jak i w mózgu. Dlatego też uważa się, iż oprócz działania zapobiegawczego w chorobach serca wino działa pozytywnie również w leczeniu raka i choroby Alzheimera.- Jako przykład znawcy tematu podają np. Francję, Portugalię oraz Włochy, w których wyższe spożycie wina idzie w parze z niższą liczba zgonów, spowodowanych chorobami serca - dodaje Szymon Kamiński z portalu nasze-wina.pl. - Powszechnie wiadomo, że w krajach śródziemnomorskich wino jest tradycyjnym, codziennym dodatkiem do posiłków - dodaje. Dlatego odpowiedź na podstawowe pytanie, czy pić wino, wydaje się jednoznaczna. Regularne, rozsądne picie wina w umiarkowanych ilościach pozwoli nam długo cieszyć się życiem i zdrowiem – podsumowują eksperci.

nasze-wina.pl

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Wpływ alkoholu na zdrowie: kieliszek wina zbawienny?

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!